avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Activitate cezarno1

Activitate cezarno1

Discuție somaj
Daca sunt suspendat din functie pana la finalizarea unui proces, pot solicita ajutor de somaj?
Multumesc
Personalul silvic nu este nici cal nici magar. Suntem incadrati cu CIM pe baza CCM si Codul muncii dar in statut la un articol suntem asimilati functionarilor publici. La suspendare s-a invocat articolul din statutul personalului silvic care ne asimileaza functionarilor publici. Legea functionarului public 188/1999 completata spune ca la trimiterea in instanta pt infractiuni in legatura cu serviciul esti suspendat de drept nu din initiativa angajatorului. De aceea vreau sa stiu daca decizia CCR 279/2015 este aplicabila in cazul meu. Nu as mai cheltui bani aiurea pe la avocat ca sa incep o lupta pe care nu o castig. Dati-mi va rog un sfat. Va multumesc.
Am fost suspendat pe 18.03.2016
Mă pot agăţa de decizia curtii constitutionale 279/2015 pentru a ataca suspendarea_
Decizia 279/2015 a Curtii Constitutionale este valabila si pentru personalul silvic? Multumesc...
Sunt Ungureanu Cezar, am lucrat ca inginer silvic in cadrul unui ocol silvic de stat din cadrul unei directii silvice. In urma cu 2 ani a inceput o cercetare penala si acum dosarul a fost trimis in instanta. Pe baza trimiterii in instanta conducerea directiei silvice m-a suspendat din functie. Am vre-o sansa sa atac suspendarea si sa fiu repus in functie pana la hotarare definitiva in acel dosar.
Multumesc...