avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate Delia_DNL

Activitate Delia_DNL

Răspuns la discuția Partaj la notar sau mediator
Multumesc frumos ptr raspuns.
Declaratia se poate depune in aceeasi zi cu cererea ptr divort ? Se pot rezolva ambele odata ?
Buna ziua,

Sunt casatorita de multi ani si detin impreuna cu sotul meu un apartament ( primit de la parintii mei, utilatat si mobilat ) si un teren la sat ( tot de la parintii mei ). Din cauza mai multor neintelegeri, am decis de comun acord sa divortam amiabil la notar. El a precizat ca nu are pretentia la nimic si renunta la tot in favoarea mea. Este dispus sa dea o declaratie la notar ptr acest lucru.
Eu am consultat un avocat, care m-a sfatuit sa merg mai bine la mediator ptr acea declaratie ( acesta ar urma sa o trimita in instanta si voi primi decizie definitiva ).
Insa, din cate am citit, la mediator merg cuplurile care nu se inteleg la partaj...pe cand la noi nu e cazul. Intrebari:
- Care varianta este legala si cea mai buna ptr mine ( nu vreau ca dupa un timp sa se razgandeasca si sa isi ceara partea ) ? In plus nu as vrea sa-mi pierd timpul si la mediator si la notar.
- In situatia asta e vorba tot de partaj sau donatie ? Aceasta din urma stiu ca se poate contesta....Asa zisul partaj se poate face in acelasi timp cu depunerea actelor ptr divort, in aceeasi zi ?
- Care sunt termenele de rezolvare si costurile ptr ambele variante - notar / mediator ?

Am nevoie de un raspuns cat de repejor ptr ca sotul ma preseaza cu divortul.
Multumesc frumos.
O zi buna.