avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate ralucata

Activitate ralucata

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Mama mea avut niste magazine satesti, pentru care a inchiriat de la primarie doua spatii. Apoi costul inchirierii acelor spatii a fost redus, pentru ca era nevoie de investitii in spatiile respective. Mama a facut de-a lungul anilor acele investitii (o baie noua, tavane, usi noi, fose, podele si tot ce a mai fot nevoie) Toate aceste investitii au fost ispectate tot de un om al primariei care a constatat ca s-au facut si a estimat in continuare ce e de facut de la an la an, pentru continuarea contractului cu pretul redus.
Acum, la cativa ani de cand acele investitii sau incheiat a venit un control la primarie care verifica aceste contracte facute cu societatile comerciale. Si i s-a pus in vedere mamei sa aduca facturile pentru toate investitiile facute, pentru ca altfel ar trebui sa plateasca din urma chiriile reduse. Acum, facturile nu sunt de gasit. Mama a incheiat activitatea firmei de niste ani pe de o parte, iar arhivele sunt stufoase si greu de consultat. In plus, nu sunt facturi pe tot ce s-a facut acolo. Unele materiale s-au cumparat pe persoana fizica, altele cum ar fi manopera facuta de tata nu a avut niciodata factura.
Va rog sa-mi spuneti ce de facut in aceasta situatie? Cum se poate apara? Cu fotografii facute in spatiile renovate care dovedesc investitiile in fapt? Cu martori? Cu un expert in constructii care sa estimeze ce s-a investit acolo?

Multumesc mult!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca in cazul anularii unilaterale a unui contract (in cazul unui client nemultumit de serviciile prestate de o agentie imobiliara) acesta poate fi totusi urmarit sau atacat in baza acelui contract in cazul in care decide totusi sa cumpere apartamentul prezentat de agent?
Concret lucrurile s-au petrecut asa:
- clientul a contactat agentul pentru a-i prezenta o casa. Au semnat contractul care prevede plata unui comision in cazul in care clientul va cumpara casa prezentata.
- agentul a prezentat casa si a promis ca revine cu acte la solicitarea clientului
- dupa mai multe telefoane si mesaje, agentul nu a furnizat actele (pe care de altfel nici nu le avea pentru ca nici nu avea niciun fel de contract cu proprietarul casei pe care o prezentase)
- dupa cateva zile, clientul a invocat un articol din contract care se refera la obligatiile agentului si a anulat contractul unilateral
- agentul a raspuns spunand ok, contractul se anuleaza, dar ramane in vigoare pentru apartamentul deja prezentat

Asadar? Daca clientul cumpara acest apartament evident fara ajutorul agentului mai departe, are riscul sa i se impute asta ulterior? Ce poate face?

Multumesc!
Buna ziua!
Daca avem un PFA cu activitatea suspendata, care a avut la un moment dat o angajata ce a iesit in concediu de crestere a copilului, la incheierea acestuia PFA-ul e obligat sa o reangajeze desi nu mai are activitate practic? Sau sa-i plateasca salarii compensatorii?

Multumesc!
Răspuns la discuția Predare afacere
Multumesc pentru raspuns! Ingrijorarea mare e legata de felul in care vom recupera acesti bani, in cazul in care ele nu platesc facturile. Care ar fi demersul legal in acest caz si sansele de reusita? :)
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Redeschid subiectul pentru ca mai am o intrebare, daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti. As vrea sa stiu daca si concediul prenatal (medical) luat inainte de nasterea copilului se calculeaza in cadrul indemnizatiei?
Situatia mea este urmatoarea:
Voi naste in noiembrie si m-am intors la serviciu din primul concediu de crestere a copilului in martie.
Banuiesc ca pana la indeplinirea celor 12 luni anterioare nasterii copilului, vom lua in considerare lunile acoperite cu prima indemnizatie si se va face o media a venitului, sau cum? De aceea as vrea sa stiu daca imi va afecta indemnizatia iesirea mai devreme in concediu medical prenatal.
Multumesc!
Discuție Predare afacere
Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti intr-o privinta.
Mama mea are doua magazine satesti si cauta o modalitate legala sa isi predea stocul de marfa, pentru ca urmeaza sa plece din tara. Cele doua vanzatoare ar vrea sa preia afacerea, sa-si faca propiile PFA-uri si sa continue vanzare pe stocul existent + ulterioarele lor investitii. Avand in vedere ca ele nu dispun de capital ca sa cumpere stocul, ar urma sa-l plateasca esalonat, lunar, in urma incasarilor. Intrebarea este care ar fi modalitatea legala prin care se poate face acest aranjament? Cum pot fi obligate vanzatoarele sa isi achite ulterior datoria?
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Multumesc!
As vrea sa va mai intreb daca indemnizatia de crestere a copilului e considerat venit impozabil in calculul urmatoarei indemnizatii? Asadar vorbim de 6 luni pe indemnizatie, 6 luni salariata iar apoi nasterea celui de-al doilea copil.
Va multumesc!
Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti va rog daca luarea unui concediu fara plata cu durata de doua saptamani afecteaza in vreun fel concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia, avand in vedere ca el are loc in cele 12 luni aterioare nasterii copilului? Aceasta intrerupere in activitate poate sa impiedice acordarea indemnizatiei? sau ii afecteaza calculul in vreun fel?
Multumesc!