avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate aovidiu7

Activitate aovidiu7

Da, am constatarea de la reprezentanta OPEL.
Da, sunt consumabile uzate toate in afara de filtru de particule, care costa apx 2000 euro, fapt ce m-ar fi determinat sa nu mai cumpar masina. Acel cablu care facea legatura la el era taiat si nu a putut fi descoperit cand am cumparat-o, ci numai cand am facut al doilea test mecanic..

eu as vedea prin asta un viciu ascuns
Acum 1 saptamana am cumparat o masina second hand de la o persoana fizica. Toate bune la prima vedere, acte, aspect frumos al masinii.

M-am dus la reprezentanta Opel din Cluj si am facut un test electronic + test mecanic. Aici mi-au scris pe deviz ca este o mica scurgere de ulei si in rest nu sunt alte probleme atat mecanic cat si electronic.
Dupa toate acestea, am mers si am facut actele pentru cumpararea masinii, i-am dat vanzatorului banii si am mers sa o inmatriculez in localitatea unde am domiciliu.

Am zis ca mai duc masina la o mica revizie inainte de RAR - tot la reprezentanta OPEL. Ce sa vezi... masina avea o gramada de defectiuni, de la placute de frana, bujie, ceva becuri, si cireasa de pe tort, FILTRU DE PARTICULE DEZACTIVAT si INFUNDAT 255% ( scos ceva cablu din ce am inteles - nu sunt om tehnic) - fapt ce m-ar fi determinat sa nu mai cumpar masina deoarece costa enorm de mult .

Acum, am sunat vanzatorul sa ii spun problema si ca as vrea sa facem inapoi tranzactia sa ii dau masina si sa imi dea banii, deoarece daca stiam problema nu o mai cumparam. Raspunsul bineinteles ca a fost ca NU VREA.

Intrebarea mea este, daca cumva stiti:

Ce as putea sa fac sau ce ar trebui sa fac in aceasta situatie astfel incat sa imi recuperez banii sau sa suporte el toate reparatiile?
Si totusi, cred ca si cei de la OPEL CLUJ ar putea fi trasi la raspundere, NU? Ei mi-au dat ok-ul cum ca masina este buna.