avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate miloser

Activitate miloser

La ei am mers sa le dau actele, pe care respectivul m-a acuzat ca le-am falsificat, nimic nu era adevarat din ce sustinea el,era chiar foarte absurd, ulterior s-a si convins ca acuzatiile lui nu erau valide, si a recunoscut ca asa e.Ceea ce am si facut, i-am dat actele soacrei- soacra mi le-a solicitat telefonic- si in acelasi timp, am vrut sa il abordez verbal pe respectivul, si l-am si intrebat : cu ce drept ma acuza si ma hartuieste sunandu-ma, si intimidandu-ma.Cum respectivul m-a evitat si s-a refugiat in bucatarie, unde nu aveam vizibilitate, am pasit in locuinta, usa ramasese deschisa, nu am impins usa, nu am deschis eu usa, si voiam sa merg catre bucatarie, ca sa pot dialoga cu el - ceea ce nu s-a mai intamplat.Usa a ramas deschisa, pt ca soacra a zis catre mine: stai sa imi iau haina, sa cobor cu tine.La avocat am mers, pt o consiliere juridica, sa imi explice ce consecinte vor fi.De ce ziceti ca nu pare a fi violare de domiciliu? Avocatul mi-a zis ca ar fi unele elemente care nu corespund "violarii de domiciliu" dar ca asta e ceva ce doar judecatorul poate stabili.Sfatul avocatului a fost sa depun eu plangere prima, ceea ce nu as vrea sa fac totusi.Avocatul mi-a explicat ca plangerea o pot depune in termen de 3 luni de la evenimente, si ca asta e cea mai precauta miscare, sa depun eu plangerea.Multumesc foarte mult !
Violare domiciliu
Am fost implicata intr-un incident, care s-a soldat, cu actiunea "violare de domiciliu" din partea mea ( eu sunt autorul actiunii de violare de domiciliu).Evenimentele s-au petrecut asa: in urma unei conversatii telefonice in care X ( victima) m-a acuzat ca am falsificat acte, ca va trimite politia pe capu` meu, etc, si in urma unui schimb de replici cu injurii si din partea mea, si din partea victimei X, m-am deplasat, din proprie initiativa la imobilul victimei.Victima era in casa cu sotia si soacra.Soacra a fost cea care mi-a deschis usa, si i-am inmanat actele, si cum victima s-a retras in bucatarie, evitandu-ma, am pasit in holul locuintei, ca sa o abordez verbal, nu aveam asupra mea nici un fel de obiect, arma alba, etc.Ca urmare, victima m-a atacat intr-o fractiune de secunda,a tasnit din bucatarie, m-a impins, si m-a infascat de haina, si nu imi dadea drumu, continua sa ma tina imobilizata, si sa ma bruscheze cu forta, desi efectiv reusise concret sa ma scoata din holul locuintei, pe holul comun al scarii, tinandu-ma asa imobilizata ma impingea catre scari, m-am prins de bara scarii, si fiindu-mi frica, ca ma poate lovi mai rau, sau impinge pe scari, am tipat, pana mi-a dat drumu, s-a auzit la vecini, si un vecin chiar a iesit pe casa scarii.Victima, venind de la bucatarie a avut asupra sa un cutit, si o ceapa, ceapa i-a zburat din maini, dar cutitul l-a avut asupra lui, in tot timpul in care m-a atacat.Nu a folosit cutitul asupra mea, nici nu m-a amenintat cu el.Dar, recunosc, mi-a fost teama ca l-ar putea folosi.Tind sa cred ca era sub influenta bautorilor alcoolice.Eu, pentru aceste evenimente nu am nici un fel de martori.Ei toti presupun ca vor depune o marturie mincinoasa, comuna, in care vor nega cele petrecute, asa cum le-am descris.Respectivul a si negat ulterior ca ar fi avut un cutit asupra lui.In comunitatea respectiva, este cunoscut ca un om ce consuma alcool, si a avut si alte incidente violente, cu alti vecini, in care a sarit la bataie.Victima m-a informat ca imi va face reclamatie la politie pt violare de domiciliu.Intre timp, am apelat la un avocat, pt. sfat.Avocatul mi-a spus sa inaintez eu plangere prima, ca sa fiu acoperita, pt lovire si alte violente.Acum, respectivul are o atitudine de reconciliere, si pare ca nu ar mai fi interesat sa depuna nici o plangere.Avocatul mi-a spus, ca nu e nici o garantie in asta, si cel mai intelept e sa depun eu plangere.Eu nu am martori, care sa sustina relatarea mea.Si alt aspect : depunand plangerea mi-e sa nu il "provoc", sa ii schimb intentia de a nu mai depune el plangere.Avocatul mi-a explicat ca el nu era indreptatit sa ma atace, eu nu l-am atacat, si nici nu l-am atins cu nimic, in timpul altercatiei fizice, doar am tipat, nu am facut nici un gest de a-i raspunde la agresiune, pentru ca nici nu era posibil, nu aveam nici forta fizica necesara, fiind o persoana mica de inaltime, si femeie, fara vreo pregatire sportiva.Cum sa procedez? Cat de grav este ceea ce am facut si care pot fi consecintele legale, pedeapsa ce o pot primi pt fapta mea? Avocatul mi-a zis, ca este prea putin probabil sa ajung la puscarie.Totusi, sunt ingrijorata si stresata.
Multumesc foarte mult, apreciez.Am mai cautat cu lupa aici si am gasit si alte postari cu aceiasi tema, si in mare am inteles care sunt pasii legali.Aveti dreptate, acesti oameni profita de "moliciunea", ca sa nu zic prostia noastra.
Da, este contract inregistrat la Anaf, si este contract de inchiriere, nu comodat.Contractul prevede mai multe aspecte care ma indreptatesc sa ii evacuez, inclusiv neplata utilitatilor.Insa, nu doresc sa fac acest lucru prin scandal, dansii sunt vecini de cartier, nu doresc sa fie un "razboi", caut o cale amiabila, nu stiu cum sa procedez, la cine sa apelez, sa iau un avocat chiar? Un mediator? Faptul ca i-am luat in spatiu imi da alta ingrijorare, am mai citit aici, am cautat cu lupa, si din ce am citit, trebuie sa ii dau in judecata, sa ii scot din spatiu, un demers care necesita costuri si timp.
Evacuare chiriasi . Am un imobil inchiriat, si contractul expira in luna septembrie anul curent, chiriasii au acumulat datorii mari la utilitati, contractele la utilitati nu sunt pe numele lor, ci pe numele meu, desi le-am solicitat in repetate randuri sa plateasca, nu au facut asta, au facturi neplatite de 8 luni; le-am solicitat si sa paraseasca imobilul, dar refuza si asta.In mare, doresc sa gasesc o cale amiabila, de a rezolva, dar nu stiu cum.Din pacate, chiriasii i-am luat in spatiu, si acum actul lor de identitate este pe adresa imobilului, cred ca e un minus pentru mine si acest aspect.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc ! Apreciez ca v-ati consumat timp sa raspundeti !
Va multumesc foarte mult.Si eu am avut aceasta senzatie,ca nu exista o astfel de lege,si din motive necunoscute,functionarul s-a purtat asa,facand si afirmatia ferma,ca exista un nr maxim de persoane per imobil,si eu il depaseam.Am inteles ce mi-ati expus,ca nu este necesar sa fac eu nici un demers,dar daca aceste 2 persoane nu mai locuiesc in imobil ar fi bine sa anunt autoritatile ca ei nu mai locuiesc in imobil , bine pt mine,evident,sa nu risc vreo amenda,sau ceva similar?Persoanele in cauza nu am habar ce au facut in acest sens,cred ca nimic.
O familie locuieste intr-un imobil pe care il detinem,sunt vecinii nostri de peste drum;i-am luat in spatiu,nu aveau acte de identitate,li s-au emis acte cu adresa imobilului , unde chiar si locuiesc in fapt.2 dintre ei au parasit Romania,si lucreaza in strainatate,si s-au stabilit acolo.Exista o forma prin care sa actualizez datele lor,si sa "ii scot din spatiu " , cum se mai zice ? Nu doresc sa le fac rau acestor oameni,sa isi piarda actul de identitate,mai ales ca muncesc in afara tarii,sa le complic situatia.Insa am citit ca poti fi amendat daca la adresa respectiva nu locuiesc oamenii pe care i-ai luat in spatiu.Ei sunt o familie,au locuit toti,dar astia 2 au plecat in UK.Am si o alta intrebare : exista un nr maxim de persoane pe care le poti lua in spatiu?In acest moment sunt 5 oameni,dar in fapt,locuiesc 3,ca si prezenta fizica.Anul trecut cand am mers la Evidenta Populatiei,functionarul care a procesat actele m-a informat ca sunt prea multe persoane ( 5 ) si ca imi face asa o concesie (????) , dar nu mi-a comunicat legea unde scrie nr-ul maxim de persoane,si nici care ar fi acest nr.Imobilul este mic intr-adevar,are 50 mp si o curte micuta.Am cautat pe google o lege despre luarea in spatiu si nr-ul maxim de persoane , nu am gasit nimic.Va multumesc !
Multumesc foarte mult ! mi-a fost foarte utila interventia dvs .
ce inseamna "efecte depline"? la data la care a fost efectuata adoptia,tatal biologic nu stia de existenta lui , si mama biologica era foarte tanara ( 17-18 ani) ; mama biologica a dat copilul in adoptie,la 10 zile de la nastere,acceptand conditiile impuse de parintii adoptivi ( sa nu mentina legaturi cu copilul ,in viitor ) . fiul acum,fiind adult,poate cere in instanta stabilirea legaturii de filiatie ? cum a scris un coleg mai sus? desi,legal tatal sau este cel adoptiv,in baza actelor de adoptie.

gi-jane2 a scris:

Nu numai...ca si la adoptie, depinde daca a fost adoptat cu efecte depline sau nu, probabil ca a fost ..dar si fara adoptie, nefiind recunoscut de tatal sau biologic, nu au legatura de rudenie unul cu altul, si cel mai probabil nu va reusi nici daca se incearca o actiune in stabilirea paternitatii pentru ca a intervenit prescriptia.
Noul cod civil nu ii e aplicabil.