avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Madval90

Activitate Madval90

Am si eu o intrebare la dvs daca imi permiteti.

Pe data de 27.04 am trimis unui client un colet prin intermediul unei firme de curierat in urma unei tranzactii pe okazii.
Coletul a fost trimis cu ramburs si s-a ridicat pe data de 28.04 de acesta.
Clientul m-a mai contactat de 2-3 ori pe data de 27 si 28 cu privire la detalii despre produs (spusese ca nu ridicase inca coletul) si a ramas ca va ridica coletul si ca ma va mai contacta daca va mai dori si alte produse (lucrez cu un service de calculatoare si vand anumite componente, noi sau sh).

Am verificat AWB-ul pe site-ul curierului pe data de 28 unde am constatat ca a fost ridicat coletul, de atunci am asteptat rambursul timp de o saptamana, timp in care nu am fost contactat de nimeni.

Am luat legatura telefonic cu firma de curierat unde mi s-a specificat ca destinatarul a facut o plangere la politie pe data de 30, in plangere specificandu-se ca a primit altceva (ceea ce nu este adevarat).

Curierul a oprit banii pana ar fi primit un raspuns de la politie, din cate am inteles acest lucru putea sa dureze si 90 de zile.

Am tot insistat cu telefoane la curier, clientul nu a mai raspuns la telefon, din partea politiei m-a contactat un anume comisar pe data de 15.05 care m-a intrebat ce s-a intamplat si de ce am trimis altceva, bineinteles ca am negat si a ramas ca ma va contacta clientul pentru a lamuri situatia cu dumnealui, ceea ce nu s-a mai intamplat, am asteptat si tot asteptat.

Acum am sunat din nou la curier si mi s-a spus ca banii se vor intoarce la destinatar deoarece acesta este raspunsul pe care l-au primit de la politie.

Cum s-a facut aceasta investigatie si de ce am ramas si fara bani si fara produse?
Ce drept are firma de curierat sa faca acest lucru fara un ordin judecatoresc, fara probe?
Ce pot sa fac in continuare?

As dori sa stiu ce sanse am sa-mi recuperez banii si prin ce metode, as dori totusi sa nu implic instanta (sunt alte cheltuieli si dureaza foarte mult timp pana se solutioneaza), am facut o plangere la ANPC dar nu voi primi raspuns inca 30 de zile.

Daca trebuie neaparat sa ajung in instanta cu firma de curierat, voi face si acest lucru.

Va multumesc!