avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate electrocho

Activitate electrocho

Răspuns la discuția Amenda acasa
Am inteles. Multumesc frumos pentru ajutor.
Se poate mentiona in plangere si faptul ca domnul politist nu s-a prezentat?
Răspuns la discuția Amenda acasa
Si care sunt sansele de a anula sau cel putin diminua perioada de 3 luni? Nu mi s-a spus cu ce viteza m-a prins radarul, nu aveam oricum mai mult de 135km/h deci nu avea cum sa imi suspende 3 luni permisul. Stiu ca e si o marja de eroare de 4%
Discuție Amenda acasa
Buna seara. Acum cateva zile am intrat intr-o depasire in afara localitatii, avand viteza maxima de 135km/h, din contrasens venind o masina de politie care m-a oprit. A venit domnul politist la mine la geam, nu s-a prezentat (eram 4 insi in masina, nu a auzit niciunul), dupa care mi-a spus ca imi va da amenda pentru viteza. Mi-a cerut sa ies din masina si in spatele masinii mi-a cerut sa ii dau permisul si buletinul, dupa care s-a dus la el la masina si s-a intors dupa 15-20 secunde. Cand a plecat spre masina l-am intrebat cum il cheama si mi-a spus un nume in timp ce era cu spatele la mine (lipsa de respect, nu am auzit si nici nu am retinut numele). S-a intors cu actele mele, mi-a cerut si talonul masinii, dupa care mi-a spus ca amenda va fi de 1350 lei si mi se va suspenda permisul pentru 3 luni. Nu am primit proces verbal, am primit permisul inapoi. Sunt sanse sa primesc acasa amenda? Se poate contesta cumva? Din ce am vazut pe net, nu se poate lua permisul pentru 3 luni daca nu am depasit cu 50km/h viteza, iar de amenzile de viteza, stiam ca nu se mai trimit acasa. Va multumesc.
Răspuns la discuția Amenda parcare
Si credeti ca are rost sa depun contestatie si sa ma plimb prin tribunal ca sa nu mai platesc amenda, sau sa o las mai ales ca nu am nimic pe numele meu si sa se duca la impozit. Nu stiu exact cum e cu amenzile duse la impozit. Se platesc la un moment dat sau dispar cu timpul?
Discuție Amenda parcare
Buna ziua,

Acum 3 saptamani pe la ora 23 am mers cu cativa prieteni intr-un parc care era inconjurat de gard, probabil ca sa nu mai fie ceva furat din el, parcul inchizandu-se la 00:00. Am mers cu masina unui prieten, dar am condus eu si ajuns acolo si vazand portile deschise si pe nimeni inauntru, am parcat masina inauntru pe o alee, nestiind ca este interzisa parcarea. Dupa ce am iesit pana afara, am vazut la intrare pus foarte sus (nu il vezi fara sa te chinui sa te uiti dupa indicatoare) un indicator unde scria perioada in care e deschis parcul, precum si undeva scris mai mic faptul ca parcarea este interzisa. Vazand astea, am scos masina afara si m-am dus inapoi in parc, iar la 2 minute dupa ce am scos masina, un echipaj de la politia locala a venit si ne-a intrebat cine a bagat masina inauntru ca ei au fost anuntati ca a parcat cineva in parc. Eu am recunoscut fapta, iar acestia mi-au luat datele de pe buletin, iar dupa mi-au spus ca imi va veni acasa amenda intre 500-1500lei. Eu am trecut in buletin vechiul domiciliu, pentru ca mai trec si pe acolo din cand in cand. Care sunt sansele sa primesc acasa amenda si se poate face ceva pentru a o contesta? Tin sa mentionez ca eu chiar nu am stiut faptul ca nu se poate parca acolo si dupa ce m-am uitat atent la semnul ala aprox 2 minute am reusit sa citesc si faptul ca nu este voie parcarea inauntru (nu se vede de copacul care este fix in fata lui).

Va multumesc anticipat pentru sfaturi!