avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Foruniversitate

Activitate Foruniversitate

multumesc !!
dar, am o mare nemultumire, pentru ca nu am fost atenta,
am crezut ca daca am depus diploma este ok,
cei de la casa de pensii au stiut sa-mi ceara diverse adeverinte,
dar adeverinta de la facultate nu mi-au cerut,

multumesc !!
revin cu intrebarea ::se primeste retroactiv banii aferenti recalcularii pensiei, dupa 2 ani, in cazul in care nu am stiut ca trebuie sa prezint adeverinta de la facultate,
mi-au primit dosarul cu diploma si nu mi-au spus ca trebuie sa duc si o adeverinta de la facultate, ??
este cazul sa mai fac actiune in instanta ??
multumesc,
buna tuturor,
va rog putina atentie si pentru mine,
am iesit la pensie in noiembrie 2014, am depus dosarul cu documentele solicitate, inclusiv copie dupa diploma de facultate,
dupa sudierea dosarului, in aceeasi luna, am primit o scrisoare ca mai trebuie sa aduc o adeverinta, de la un loc de munca pentru a completa ceva necesar conform legii, am dus adeverinta si au spus ca este ok.
Nu mi s-a cerut ADEVERINTA DE LA FACULTATE, pe langa diploma depusa la dosar, cu toate ca s-a verifica dosarul.
Dupa cca 8 luni am depus o scrisoare la Casa jud. de pensii prin care am solicitat sa-mi spuna daca au luat in considerare diploma de la facultate de 5 ani, si adeverintele de acord global de la locul de munca, pentru ca mi s-a parut valoarea pensiei mica.
Am primit raspuns ca nu au luat in considerare, ca trebuie sa prezint o adeverinta separat de diploma, de la facultate iar pentru acord global trebuie sa fac actiune in instanta.
Eu am fost plecata in strainatate, in luna mai 2016 am depus adeverinta de la facultate la casa de pensii, iar pentru acord global urmeaza sa fac actiune in instanta.
Luna aceasta am primit scrisoare- decizia cu recalcularea pensiei, cu anii de facultate, dar, numai din luna mai 2016, cu toate ca eu am iesit la pensie in noiembrie 2014.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect, daca nu trebuia sa mi se recalculeze toate drepturile la pensie din noiembrie 2014, pentru ca eu am depus dosarul asa cum mi s-a cerut.
va multumesc !!!