avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate MirceaEne

Activitate MirceaEne

Buna ziua,
Din pacat in ultima jumatate de an am vazut cum 50% din participantii la trafic au faza scurta nereglata corespunzator, si drept urmare bate in copaci, orbindu-i pe cei ce vine din contrasens.
Dpdv legal care sunt optiunile mele? Dar ale politie rutiere?
brosservictor a scris:

Cum platiti dvs. 1-2 mc de apa , daca spuneti ca apare la ap. dansului???
Daca nu locuieste nimeni acolo este normal sa nu fie consum!
Acei 1-2 mc de apa se inregistreaza probabil cand mai vine cineva pe acolo sau nu toti robineti inchid bine.

Imi cer scuze daca exprimarea-mi a fost neclara.
Eu sunt pus la plata a 1-2 mc lunar care sunt ca diferenta de apa.
Dezvoltatorul la cele 3 apartamente isi pune si nu isi pune consum. Dar in cel de vis a vis de mine sunt cazati muncitorii dumnelui. Si la asociatie sunt trecute 0 persoane. ( sa nu mai vorbesc de galagia si limbajul colorat de care am parte din parte domnilor muncitori ).
Pana in decembrie 2017 administratorul blocului impreuna cu fiul dansului locuia in apartamentul proprietatea societatii dezvoltatorului.Era trecuta cand o persoana cand 0 si consumurile variau la fel cand 2-3 mc cand 0 , dar cei doi locuiau in permanenta ( mai mult de 15 zile dintr-o luna ).
Total mc apa consumat pe bloc si Dif.Apa in mc dupa cum urmeaza :
Iulie 2017 : 98 consumat 12 Dif.
August 2016 : 86 cu 9
Semptembrie 2016 : 110 cu 4
Octombrie 2016 : 135 cu 9
Noiembrie 2016 : nu am facut poza
Decembrie 2016 : 129 cu 0 (toate cele 3 apartamentele au avut 4/5/4 mc consum )
Ianuarie 2017 : 126 cu 12
Februarie 2017 : 120 cu 4
Martie 2017 : 106 cu 11
Aprilie 2017 : 115 cu 20
Cifrele date sunt consumul pe tot blocul, asta ca sa nu fiu inteles gresit.
Sincer stau si ma intreb daca sunt folositi niste mc de apa pentru ceva, nu stiu udat gazonul vecinului sau stiu eu ce nu ar trebui sa fie trecuti altfel nu Dif apa ? Prin Dif. apa nu se intelege pierderi sau mc ne declarati ?
Buna ziua.
Eu locuiesc la mansarda unui bloc an constructie 2013 si la inceputul lunii februarie am fost la administrator si am sesizat faptul ca un jgheab a cazut in curtea vecinilor si celalalt sta sa cada. In cele din urma in saptamana 2-8 aprilie firma domnului dezvoltator a venit si a reparat la niste jgheaburi dar fix la cele cu pricina nu. Administratorul a dat cu subsemnatul , dupa ce a tras el o privire de jos si a spus ca reparatia e gata ( asta fiind vineri 7 aprilie ) . In data de 11 aprilie m-am intalnit cu administratorul si l-am intrebat cand vor termina muncitorii reparatia. Administratorul a inceput sa ma certe spunand :" De ce nu i-am spus ca nu au reparat si la mine ca el a semnat deja ca lucrarea e gata ". Dupa ce s-a calmat m-a asigurat ca vor veni sa repare si la mine . Nici pana in ziua de azi nu a venit nimeni sa repare acele jgheaburi si de fiecare data cand intreb ma tot amana si imi spune ca vor veni.
Care este cadrul legal si ce variante imi ofera?
Va multumesc !
Buna seara,
In blocul in care stau ( este relativ nou 2013 ) domnul dezvoltator inca detine un apartament pe firma dansului si alte 2 apartamente proprietate parintilor acestuia.
La 2 din 3 apartamente sunt trecute 0 persoane si din cand in cand mai apare cate 1 - 2 mc de apa consumate.
Problema vine cand stau si ma intreb de unde in fiecare luna sunt nevoit sa platesc diferenta de apa cate 1-2 mc.
Care este cadrul legal prin care eu(proprietar) pot solicita verificare indexului apotrelor din tot blocul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Accident dupa dauna totala
laleaua-neagra a scris:

postarea dv este foarte neclara
- va referiti la asig de tip casco sau ati suferit un accident si veti fi despagubit pe polita rca a soferului vinovat?
-vreti sa stiti daca legislatia permite reparatii pt daune ulterioare daca asiguratorul a stabilit ca este dauna totala?

Da, ma intereseaza daca : " legislatia permite reparatii pt daune ulterioare daca asiguratorul a stabilit ca este dauna totala?"
Răspuns la discuția Accident dupa dauna totala
Imi cer scuze pentru exprimarea neclara.
Deci am fost lovit si despagubit drept dauna totala pe baza asigurarii RCA a soferului vinovat.Compania de asigurari a decis sa imi dea dauna totala deoarece costurile reparatiilor depaseau 75% din valoare masinii, nu pe motiv ca masina ar fi fost irecuperabila, gen facuta zob. Intrebarea este ce prevede legislatia daca pe viitor voi fi lovit din nou?RCA-ul soferului vinovat ma va despagubi sau nu ? Mai pe romaneste vreau sa stiu daca trebuie sa tin niste bani deoparte in caz ca legea prevede ca nu voi fi despagubit in caz de accident din vina altcuiva.
Buna ziua,
In urma cu 3 luni am fost implicat intr-un accident si firma asiguratoare a decis sa imi plateasca dauna totala autoturismului meu.
Intrebarea este : Este vreo lege in vigoare care sa oblige companiile de asigurare sa ma despagubeasca in cazul in care pe viitor voi fi partea pagubita intr-un alt accident? Sau cum se procedeaza ? ( in primul accident am fost lovit in lateral stanga spate, daca conteaza )
Imi cer scuze daca exista vreo intrebare asemanatoare si eu nu am gasit-o.

Va multumesc.
Buna ziua,
Sunt in situatia in care un domn a parcat un autovehicul in parcarea privata a blocului, si nu a fost miscata de vreo 3 luni.
Autovehiculul este marca BMW M3 an fabricatie undeva 1991, si este intr-o stare precare : spoiler fata rupt si prins cu sarma unele din roti stau pe jante.
Legal ce variante de actiune am?
Buna ziua, intrebarea mea principala este simpla si se intelege din titlu:
Unde se poate omologa o camera video auto?Dar daca ma puteti ajuta cu mai multe detalii gen : Cat dureaza? Cat costa?
Sincer am cautat pe forum dar nu am gasit decat o postare legata de omologarea unor camere dintr-un bar. In cazul in care s-a discutat deja si nu am gasit eu imi cer scuze si va rog sa ma directionati catre acea discutie.
Va multumesc!
Buna seara,
Cine ma poate lamuri in urmatoarea situatie : Am montata pe masina o camera auto, daca ma duc cu filmarile la politie au obligatia sa sanctioneze neregulile din filmare sau nu ?