avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate Dani2016

Activitate Dani2016

Buna ziua, intreb pentru o tanara necasatorita de 20de ani care nu a muncit si are studiile (liceul) terminat.
Tanara a nascut in urma cu 3 luni in afara de alocatia pentru cresterea copilului, ar mai putea beneficia de alte beneficii? Gen daca incheie un contract de asigurare si sa beneficieze de indemnizatie? Care sunt legile care se aplica? Va multumesc
Cotele au fost stabilite. Imi revine sulta 1/8 din valoarea X. Valoarea X a fost stabilita pe baza grilei notariale.
Succesiune- valoare imobil succesiune vs valoare imobil evaluare?
Buna dimineata, in urma mortii unuia dintr-e parinti am mostenit o parte dintr-un imobil.
Mi-au fost prezentate actele si evaluarea a fost facuta folosind grila notariala,totul pregatit de sotul mostenitor. Calculate aratau in regula dar valoarea a parut sub piata iar din diferite motive nu am reusit sa ma prezint la notar in termen sa semnez.
Acum am fost chemat in instanta ca parat pentru partaj.
Ce alte optiuni sunt in afara de a accepta evaluarea notariala? Cum ar trebuii sa procedez ? In general o evaluare a unui expert evaluator este mai mare decat evaluarea folosind grila notariala?Avocatul partii reclamante parea ca ar dorii sa nu se faca o evaluare de catre un expert.
Răspuns la discuția Poprire pe cont
Nu,nu ma pricep,nu sunt in domeniu asa ca intreb si adun informatii,din moment ce nu am primit nici o scrisoare sau instiintare nu am mai multe informatii
Răspuns la discuția Poprire pe cont
Asa apare pe proprire
Titlu executoriu nr xxxxxxx data 16.11.2011
Ciudat este ca nu am primit nimic pana acum.Ei posibil sa fi trimis,poate pot dovedi ca au trimis(nu ca eu am primit),insa eu nu pot dovedi ca nu am primit
Răspuns la discuția Poprire pe cont
Faptul ca decizia nu mi-a fost trimisa nu conteaza ?
Conform art 126 Cod penal, ,termenul de prescriptie a amenzilor administrative este de 1 an (Nu am primit nici o notificare,nimic)
Discuție Poprire pe cont
Sa incep cu inceputul,in 2011 am avut un proces la care am cerut achitarea pe care l-am si castigat(decizia a fost Achita pe inculpatul xxx si aplica amenda administrativa 700lei-apoi apare dispune indreptarea eroarii materiale) la care parchetul a facut recurs iar curtea de apel a respins ca nefondat recursul.
Zilele trecute am primit o scrisoare de la Anaf cum ca Imi fac proprire pe cont pt 700lei amenda+500lei cheltuieli.
Ulterior am aflat ca la procesul castigat am avut 700lei amenda administrativa.
Ce pot face pt a contesta proprirea?
Stiu ca pot face suspendare insa ideea este ca timp de 6 ani nu an primit nici o scrisoare,nici macar de la tribunal/judecatorie/curtea de April nu am primit sentinta/decizia din 2011.
Sunt de accord sa achit amenda 700lei dar nu si cheltuielile de 500lei deoarece nu stiam despre amenda.
Răspuns la discuția Problema Datorie Aok
Chiar nu ma poate ajuta nimeni?
Buna, tuturor sunt nou pe forum si as dori si eu cateva sugestii la rezolvarea problemei mele.
In urma cu 1 an an muncit in Germania pentru 2 luni, dupa aprox 2 luni am demisionat de la locul de munca pentru un alt loc de munca "mai bun" (promis de un conational roman necunoscut).
In acea perioada am fost asigurat la Aok si am locuit fara Abmeldung.
Dupa cateva zile de la parasirea locului de munca merg impreuna cu conationalul intr-un satuc unde ajungem noaptea .La destinatie ne astepta o familie care mi-a cerut actele pentru a rezolva contractul de munca in dimineata urmatoare, dupa care conationalul a plecat.Am fost cazat intr-o rulota mica impreuna cu alti 3 baieti din cate retin.Dupa inca o zi fara acte si unele neintelegeri am cerut buletinul sub pretext ca merg in oras pt cumparaturi si am plecat direct in Romania.
In Tara nu am muncit urmatoarele luni iar in noiembrie am venit in Anglia unde sunt si acum.
In urma cu cateva zile persoana la care am locuit in Germania ma anunta ca am primit de la AOK scrisoare ca am de platit peste 5000e datorie.(in graba si nestiinta nu am anuntat AOK ca parasesc Germania).
Ce as putea sa fac in continuare?Cum as putea dovedi ca am parasit Germania dupa ce mi-am dat demisia?Cui as putea sa ma adresez?Multumesc.