avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrag12

Activitate alexandrag12

Buna ziua,
am urmatoarea speta: am cumparat o masina provenita din Italia de la un vanzator persoana fizica din Romania (al 3-lea) proprietar, in baza unui contract de vanzare cumparare. Masina a ajuns in Romania in 2015, fiind cumparata tot pe baza unui contract de vanzare cumparare, de la un roman care a adus-o din Italia. In mai 2016, la aproape 2 ani de la instrainare, primul proprietar al masinii, un italian a declarat masina furata la autoritatile italiene iar masina a fost retinuta in Romania la iesirea din tara de catre poilita de frontiera, in baza figurarii acesteia in baza de date Interpol. De la momentul retinerii am reusit sa iau legatura cu proprietarul italian care si-a retras prin politia italiana plangerea de furt, si hartiile de retragere ale plangerii au ajuns la mine in original. (nu cunosc motivele plangerii intiale - dar masina nu a fost furata deoarece primul proprietar a incheiat cu cel de al doilea un act prin primaria din Italia prin care ii incredinta dreptul de proprietate asupra vehicolului). Am fost cu aceste acte la Politia de Frontiera dar nu imi pot elibera masina pentru ca ea apare ca fiind ne-radiata in Italia (desi e la a 2-a inmatriculare in Romania). Din ce am inteles de la al doilea proprietar, italianul nu poate radia masina acolo avand niste datorii fata de statul italian. Ce solutii am si cum as putea recupera vehicolul care legal este in proprietatea mea? Multumesc anticipat pentru raspuns!