avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate ksaiz

Activitate ksaiz

Cum pot afla informatii despre un teren intravilan, adica cine a fost proprietarul in trecut si in prezent. Nu pot sa ma deplasez la anumite institutii pentru ca nu sunt in Romania. Nu am decat o adresa si atat, nu numar de carte funciara sau ce mai trebuie. Precizez ca este vorba de terenul unde parintii mei au casa.
Politia a fost anuntata si a spus ca: daca nu exista victime nu are ce sa faca.
Mecanicul a inceput treaba, din discutiile de pe Messenger (Facebook), masina ar fi reparata inca de acum doua luni. Dar azi s-a aflat adevarul. Se mai poate face ceva, legal?
Politia a fost anuntata, a venit, a constatat accidentul si asta a fost. Sora-mea si persoana care a intrat in ea a fost de acord sa ii repare masina. Nu a fost deschis dosar de dauna.
Anul trecut in vara sora mea a avut accident rutier, a intrat cineva in ea, a fost anuntata politia si intr-un final, a discutat cu persoana care a intrat in ea si s-a ajuns la o rezolvare: sa ii repare masina.
A cautat un mecanic si acesta s-a angajat sa-i repare masina. Dupa mai bine de 6 luni masina este exact in stadiul in care se afla, iar mecanicul si-a luat banii de la persoana care a intrat in sora-mea, dar masina nu a reparat-o si minte cu nerusinare ca saptamana viitoare este gata si astfel de minciuni.
Nu putem face nimic, nu suntem in Romania.
Pe scurt: mecanicul si-a primit banii, nu a reparat masina si se afla intr-o stare mai urata decat a fost dusa la reparat.
Ce este de facut? Medierea? Cu siguranta sa repare masina ar costa mai mult decat a platit pentru ea. Nu stim ce sa facem, nu suntem in Romania, dar sora-mea vrea sa plece sa rezolve problema, doar nu si-a cumparat masina si sa-si bata joc un mecanic de ea. Exista martori care cunosc situatia si conversatii de pe Facebook, dar si dovada ca a fost platit de catre persoana care a provocat accidentul.
Ma gandesc ca medierea este o solutie, daca da, va rog sa imi spuneti mai multe informatii despre ceea ce putem face. Politia trebuie anuntata? Ma gandesc ca da, avand in vedere ca a mintit si nu a oferit ceea ce trebuia.
Nu e mecanic cu firma, este doar persoana fizica neautorizata cu atelier inchiriat.
Nu conteaza unde ai adresa de email, conteaza cine iti furnizeaza serviciul de internet. Daca ai internet de la Orange, atunci cu siguranta tu esti cel care a fost conectat. Este foarte simplu, se verifica logurile si adresa IP.
Buna, mama mea este intr-o situatie putin mai complicata in privinta partajului. Este divortata de tatal meu si sta intr-un apartament in chirie cu fratele meu, care este minor. Ea nu vrea sa faca partajul deoarece stie ea, nu stiu de unde, ca partajul dureaza cativa ani buni, ceea ce mi se pare ciudat.
Tatal meu nu este de acord cu un partaj, tocmai de asta mama mea nu mai are voie in casa construita de ei, pentru ca este casa lui. Situatia este asa: acum 20 de ani mama mea a vandut apartamentul primit de la parintii ei si a decis sa construiasca o casa pe terenul tatalul meu, a scos mai multe banci pe numele ei, a lucrat fara ani lipsa... pe cand, tatal meu a lucrat mereu cu pauze de cate un an, doi sau chiar mai multi, mereu a fost dat afara.
Ce sanse are, mama mea, sa primeasca ceva de acolo? Ma gandesc ca are mai multe drepturi de cat el, avand in vedere ca banii unui apartament au fost bagati in casa respectiva si cateva banci scoase care inseamna multi bani. Dar avand in vedere ca el a lucrat cu pauze mari de timp, adica chiar si de 4 ani, timp in care nu poate dovedi ca a adus bani in casa, ca a platit o banca, nimic, mama mea are toate facturile si bonurile cum platea ea.
Cat timp dureaza un proces pentru a ajunge la un partaj, daca el nu doreste acest lucru? Va intreb aici deoarece in oras unde locuiesc, fiecare avocat mi-a cerut o suma mare de bani pentru a discuta cu mine aceste informatii, sa ma lamureasca inainte cateva lucruri. Astept raspunsurile dvs.