avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate popvas

Activitate popvas

Am fost astazi la primar, si in urma consultarii actelor din arhiva depuse pentru obtinerea autorizatiei atunci in 1999, Primarul impreuna cu tehnicianul din Primarie, au semnat pe o copie xerox dupa actul respectiv, punand si stampila primariei, mentionand CONFORM CU ORIGINALUL.

Este suficient?
Este legala metoda?
Multumesc
Numerele de CF sunt prezente pe autorizatia aia, care o am in xerox nu original. Litigiul a fost inscris cu certificat de grefa si copii xerox ale actelor de proprietate si au fost acceptate la OCPI asa, la vremea respectiva.
Ma rog, inscrierile sunt la transcriptiuni, ca nu prea exista CF prin sudul tarii.
Nu imi ramane decat varianta cu instanta si hotararea care sa tina loc de autorizatie.
Dar se mai amana iar, dupa 4 ani de judecata, iar o iau de la capat cu alt proces.
Toate actele originale sunt la fostul sot. Restul le-am reconstituit, mai putin asta.
Nu am nici un act din care sa rezulte intabularea pe numele ei. Am avut litigiu la OCPI pe imobilul respectiv pana la terminarea procesului. De ce nu cere notarul, nu e treaba lui?
E nici atat :)
Sincer sa fiu, nu stiu. Terenul a fost al ei, si ulterior a construit aceasta casa.
Notarul mi-a cerut duplicat dupa autorizatia de constructie doar, spunand ca eu nu voi putea intabula pe numele meu imobilul. Pentru teren mi-a acceptat copiile xerox.
Aici e vorba de o sentinta judecatoareasca definitiva si irevocabila prin care mi s-a recunoscut calitatea de mostenitor.
Cu ea m-am prezentat la notar si din toate actele din dosar mi-a cerut doar autorizatia asta in original / duplicat.
Scuze, nu sunt jurist. E vorba de "obligatia de a face"?
Buna seara

Sunt in urmatoare situatie:

Ma aflu in curs de dezbatere a unei succesiuni. Printre bunurile ce constituie masa succesorala, se afla si o casa ridicata de defuncta in timpul vietii. Notarul mi-a solicitat o copie legalizata/duplicat dupa autorizatia de construire a casei, pentru dezabaterea succesiunii, specificandu-mi ca, fara ea, nu voi putea intabula niciodata casa pe numele meu.

Dar, eu nu ma aflu in posesia acestei autorizatii decat in copie xerox, deoarece a fost sustrasa din casa defunctei de fostul ei sot imediat dupa deces, impreuna cu alte acte. Ca atare notarul mi-a eliberat o cerere (adresa) catre primaria care a eliberat acel act in 1999, dar cand m-am prezentat cu ea la Primarie, mi s-a spus, in urma verificarilor ca acest act nu mai exista in arhiva pimariei (pierdut / sustras / distrus etc - nu mi s-a dat nicio explicatie, doar ca actul original nu se gaseste in arhiva).

Ce este de facut de aici incolo?
Exista vreo posibilitate de a RECONSTITUI actul respectiv de catre Primarie?
Pot chema primaria in instanta pentru a-i obliga?
Nu au nicio raspundere pentru pierderea actului original? nu ii pot trage la raspundere pentru neglijenta sau ceva de genul asta?
Ce posibilitati legale am de aici incolo, de a obtine acel act? Am doar o copie xerox a lui si cateva schite dupa planul cadastral.
Multumesc.
Da, m-am lamurit. Multumesc pentru raspuns
Buna ziua

Am urmatoarea speta:
In urma defunctei s-a deschis procedura succesorala. Avem 2 mostenitori legali: Mama defunctei (ascedent privilegiat), si fratele defunctei (colateral privilegiat).
Defuncta nu avut copii si a divortat in 2001. Tatal defunctei nu mai traieste. Prin testament apare si al treilea mostenitor (testamentar), respectiv fostul sot, caruia defuncta ii lasa totul.
Intrebarea este urmatoarea, tinand cont de rezervele succesorale ale privilegiatilor:
Care sunt cotele de mostenire atribuite fiecarui mostenitor legal si celui testamentar???
Nu am gasit nicaieri vreo informatie in ceea priveste prezentarea cotelor de mostenire intre rezervatarii care vin in concurs cu testamentarii.

Va multumesc