avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate iulianapavel

Activitate iulianapavel

Răspuns la discuția inregistrare CIM
Asa ma gandeam si eu, dar din pacate nu prea ai ce face ca si angajat din moment ce nu se scaneaza CIM si nu se trimite nicaieri angajarea facandu-se doar pe baza introducerii datelor intr-un program. Inainte era clar si se primea cate un exemplar din CIM cu stmpila si semnatura de inregistrare la ITM. Din aceasta cauza s-a ajuns in situatia de fata. Angajatorului nu i se pare un act important de unde si intrebarea din partra lui "la ce iti foloseste? Ce faci cu el?" . Multumesc inca o data pentru raspunsurile dvs.
Răspuns la discuția inregistrare CIM
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna dimineata,
In data de 05.09.2016, dupa ce m-am intalnit in prealabil cu angajatorul si am stabilit conditiile de munca (program , salariu, atributii in cadrul firmei), am inceput activitatea intr-o scoietate comerciala. Dupa 2-3 saptamani in care am tot asteptet sa semnam CIM l-am intrebat pe angajator de contract si mi-a raspuns ca e la el in calculator si ca o sa mi-l dea. A trecut prima luna, a vent ziua de salariu, am primit salariul dar tot nu am semnat CIM. Am hotarat sa-mi inchei activitatea si in data de 23.10.2016 i-am adus la cunostinta angajatorului ca mai vin la munca pana in data de 28.10.2016 (vineri) . Joi, 27.10.2016 , a venit contabila si mi-a dat sa semnez un tabel cu angajatii cu titlul ROI. Am intrebat despre ce este vorba si mi-a spus ca trebuia semnat la angajare si ca este vorba despre regulamentul de ordine interioara. I-am spus :"de ce sa il semnez in conditiile in care eu nu am CIM" . Atunci mi-a spus ca eu am CIM si ca este deja inregistrat in REVISAL. Din acel moment am cerut sa vad contractul (in conditiile in care eu nu am semnat ). Urma sa imi preimesc salariul pentru luna septembrie, in ultima mea zi de munca (28.10.2016). De atunci si pana astazi nu amprimit salariul . Angajatorul imi tot trimite mesaje sa ma prezint la punctul de lucru sa semnez contractul si Decizia de incetare. Nu mi se pare corect. I-am spus ca acel contract trebuia semnat la angajare.
Eu vreau sa ma adresez ITM Bucuresti in acest sens.
Ce sfat imi dati? Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc.