avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Diana2020

Activitate Diana2020

As dori sa las prin testament sotului meu bunurile mele imobile si sa nu poata emite pretentii tatal meu si fratii mei vitregi (frati consangvini, din partea tatalui). Nu am copii.

Provenienta bunurilor este exclusiv munca mea, nu am primit nimic vreodata de la acest tata care inteleg ca va avea drept de mostenire impotriva vointei mele dupa ce mor, si nu pricep cum sa evit asa ceva.

Am citit ca pentru frati, care sunt privilegiati colaterali, as putea include o clauza de dezmostenire. Probabil pot include pentru siguranta o astfel de clauza si pentru unchi (fratele mamei mele, decedata) si verii mei din partea tatalui si din partea mamei.

Dar pentru tata inteleg ca nu pot? Peste tot pe unde am citit, vad ca parintii sunt rezervatari testamentari si au dreptul la 1/2 din tot ceea ce am detinut eu, chiar impotriva vointei mele, iar orice altceva se considera "liberalitati", ca adica mi-am luat libertati cu fructul muncii mele... ceea ce mi se pare absurd!

Se poate face ceva, gen... o declaratie pe care tatal meu sa o semneze? Ceva cum ca ar renunta la aceste drepturi pe care i le da legea?

Am citit ca donatia este la fel, supusa acestei conditii de rezerva testamentara si probabil doar vanzarea ar fi sigura din acest punct de vedere.

Imi puteti sugera ceva sau nu se poate ocoli aceasta "rezerva testamentara"?


Multumesc!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am rezolvat pana la urma cu o discutie in care le-am explicat ca imi va lua cateva saptamani sa fac rost de bani si ca le voi opri chiria pe o luna, dat fiind ca am pierdut cam o luna pana sa pot inchiria din nou.

Au fost de acord, au plecat a doua zi si le-am dat banii inapoi in cateva saptamani, minus chiria pe o luna.

Ca raspuns celor care au sugerat sa ma uit in contract: contractele facute de agentii sunt absolut inutile, nu se specifica acolo mai nimic care sa fie util. Nici nu stiu daca sunt legale, sau valabile in instanta, dat fiind ca nu au stampila, nu au decat niste semnaturi... in fine.

Inca o data, multumesc frumos pentru raspunsuri!
Multumesc frumos, repet: nu exista clauze privind rezilierea, de aceea intreb care sunt drepturile mele.
Nu scrie nimic in contract despre razgandire, asa cum nu scrie in majoritatea contractelor pe care le-am vazut, de asta si intreb.
Buna ziua,

Am dat un anunt de inchiriere a unei garsoniere in Bucuresti, in centru, stradal. A venit un cuplu care s-a uitat, a deschis si inchis geamurile, a verificat apa etc., au zis ca vor sa stea un an.

Am semnat un contract tip al agentului care i-a adus. Contractul este pe un an. Ei mi-au dat in avans, din initiativa lor, banii pe cinci luni + garantia (echivalentul unei chirii pe o luna), deci banii pe sase luni.

A doua zi, eu am dat acesti bani la un credit pe care-l am la o banca.

In toiul primei nopti, m-au sunat ca vor sa plece si vor banii inapoi pt. ca e zgomot (ceea ce puteau vedea si cand au vizitat si au deschis/inchis geamurile: e central, e stradal, nu e langa parc).

Eu nu am acesti bani si nici nu stiu cum sa fac rost de ei, este o suma destul de mare. Ce drepturi am in aceasta situatie? Trebuie sa le returnez intreaga suma?

Multumesc frumos pt. orice sfat!