avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate RotilaOvidiu

Activitate RotilaOvidiu

Aplicatie self-scan defectuoasa la Carrefour/ dosar penal pentru furt

Am fost impreuna cu sotia vineri la cumparaturi in Carrefour. Am folosit ca de obicei aplicatia de self-scan de pe telefon, am scanat toate produsele, le-am pus in cos si am mers sa le achitam. Dupa ce am achitat, paznicul ne opreste si ne anunta ca aplicatia nu functioneaza corespunzator si pot exista discrepante intre ce e pe bon si ce avem in cos. Am fost de acord cu perchezitia, am fost dusi in camera, intradevar au existat discrepante in valoare de 160 ron, prejudiciu recuperat 100% de magazin, prejudiciu pe care am spuns ca il achitam fara nicio problema, acest lucru fiindu-ne refuzat si a fost politia anuntata. S-a intocmit PV, ne-au luat datele mele si a sotiei si am semnat PV-ul. Am mers cu domnii politisti la sectie unde ni s-a spus ca se va incepe urmarire penala "in rem". Totodata la sectie ni s-a spus sa stam linistiti ca nu vom patii nimic deoarece magazinul si-a recuperat prejudiciul (magazinul s-a declarat parte civila), acest lucru fiind notat si in PV pe langa mentiunea ca aplicatia nu a functionat corespunzator. Am recunoscut ca vina a fost a noastra ca nu am mai luat inca o data produsele la rand sa vedem daca coincide ce avem in cos cu ce avem pe telefon. Plus de asta, citind la "Termeni si conditii" de la aplicatie, am vazut ca cei de la Carrefour nu isi asuma daca aplicatia da "rateuri" si nu scaneaza tot/nu pune toate cantitatile, vina cazand 100% in seama utilizatorului.Nu am mai patit asa ceva pana acum, suntem la prima "abatere", nu avem cazier, nu recidivam, etc. Ce se va intampla mai departe? Vom fi chemati la audieri? Cat timp o sa dureze toate nebunia asta? Sa ne asteptam la ce e mai rau si sa apelam la un avocat? Multumim!
Buna ziua,

Tatal meu doreste sa se pensioneze dar a intampinat o problema. De la firma la care a lucrat in perioada 1984-1985 a primit adeverinta conform Ordinului nr. 257/20.03.2011, art 126 al.1 anexa 14. In adeverinta se stipuleaza urmatoarele 2 paragrafe:

In perioadele mentionate, avand meseria/functia de sofer, a fost incadrat in grupa a II a de munca in procent de 100/%.

In cadrul SC X SA nu s-a intocmit un document de catre Consiliul de Administratie prin care sa fie facuta nominalizarea conf. HG 1223/1990.


Ce se poate face in aceasta situatie? Cum se poate atesta nominalizarea? Mai exista si alte documente?
Buna ziua,

Tatal meu se confrunta cu o problema. Cand parintii acestuia au decedat, nu s-a facut succesiunea iar terenul a ramas pe numele defunctului. Tata nu s-a folosit niciodata de acel teren, nu il intereseaza sa si-l treaca in proprietate, vrea doar sa scape de el si de impozitul care este obligat sa-l plateasca. Care ar fi solutiile? Se poate face donatie la primarie? Se poate recupera impozitul platit atatia ani de zile pentru ceva ce nici macar nu-i apartine? A platit impozit pana in 2014 si dupa aceea a incetat plata si a primit recent o instiintare de executare silita a platii si nu prea intelege procedura de "executare silita". Astept raspunsuri.

Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns! Seara placuta!
Buna seara. Mama prietenei mele a divortat in 2009. Impreuna cu fostul ei sot au avut o masina impreuna. Masina a fost trecuta pe numele acestuia si in prezent automobilul este sub tutela lui. Dupa divort, nu s-a facut partaj neavand alte bunuri. Doamna de fiecare data cand s-a dus la Finante i s-a spus ca figureaza amandoi pe autovehicul. Intrebarea mea este urmatoarea: cum se poate face ca doamna sa nu mai figureze pe nicaieri ca "co-proprietar" pe autovehicul?
Precizez ca doamna nu mai are nici o legatura cu fostul ei sot; de asemenea acesta si-a mutat si resedinta in alt judet. Multumesc!