avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Adnas17

Activitate Adnas17

Vecinul vrea sa imi interzica prin instanta sa mai utilizez calea de acces catre terenul meu unde am deschisa o societate.comerciala, calea de acces este un drum privat proprietatea lui, asupra caruia nu am servitute doar o intelegere verbala cu acesta (recunoaste in declaratii ca am avut intelegere verbala) dar totusi acum vrea sa ne revoce dreptul de a mai utiliza drumul pt livrare (detin firma de catering) doar din rautate. Cum il oblig in instanta sa imi dea acordul sa folosesc drumul daca nu am nici un act scris, decat acordul pt functionarea societatii nu si pt utilizarea drumului, la momentul respectiv nu credeam ca ar fi nevoie sa mentionez in acordul pt functionare si faptul ca vom utiliza drumul, fapt ce se stia de catre toti vecini. Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia ccc
2011-sept 2017 in irlanda cu contract de munca
Oct 2017-dec2017 in Romania fara sa intre in concediu pre/post natal demisionand cu data de 31 dec 2017
Nasterea a fost in februarie 2018 in Romania.

Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia ccc
Si legislatia Ro prevede ca la momentul nasterii sa ai statut social sa fii supus legii impozitarii?
Eu stiu ca legislatia Ro prevede faptul:
Sa ai 12 luni impozitate in ultimele 24 de luni
Sa fii cetatean
Sa ai resedinta in Ro
Si sa nasti in Ro.
Mai prevede legislatia si altceva? De ce a fost refuzata indemnizatia pe motiv ca la momentul nasterii mama nu avea nici un status social demisionand cu 2 luni inaintea nasterii.

Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia ccc
Referitor la discutia anterioara decizia la contestatie suna asa: cererea pt indemnizatie nu se incadreaza in prevederile art2 alin 1 din oug 111/2010 deoarece la data nasterii nu ati fost supusa legislatiei Ro. In conformitate cu prevederile instructiunilor de aplicare a N.M de aplicare a oug 111/2010 aprobate prin ordinul 1474/2011 nu sunteti indreptatita la indemnizatie.
Supusa legislatiei Romaniei inseamna ce anume? Sa ai un statut social la momentul nasterii?

Multumesc!
Buna ziua! Este necesar ca la momentul nasterii copilului sa detii statut social pt a primi indemnizatia ccc.
Caz concret: indemnizatia a fost refuzata sub motiv ca la momentul nasterii mama nu detinea statut social nefiind angajata.
Mama a realizat venituri pe perioada 2011- sept 2017 in stat membru UE, octombrie2017-dec 2017 in Romania iar nasterea a avut loc in februarie 2018 nefiind angajata in luna nasterii.
Exista vreo lege sa specifice ca trebuie sa ai statut social la momentul nasterii?
Legea prevede 1 an venituri din ultimii 2 ani nu?
Multumesc!
Buna ziua! As dori sa stiu care este perioada minima necesara de a realiza venituri pe teritoriul Ro in vederea obtinerii indemnizatiei ccc in cazul in care am muncit ultimi 5 ani cu acte in regula in UE-Irlanda. Mentionez ca am imcetat munca in Irlanda in sept si sunt angajata in Ro din Oct. As dori sa imi dau demisia sa se ia in considerare mai multe luni muncite in Irl la calcularea indemnizatiei. Este necesar sa fiu angajata in momentul depunerii actelor pt ccc? Multumesc
Muncesc de 5 ani legal in Irlanda si as dori sa stiu daca la reintoarcerea in tara beneficiez de indemnizatia ccc. Cate luni sunt necesare de munca pe teritoriul Romaniei, cumulate cu lunile muncite in alt stat UE pt a beneficia de legislatia tarii RO referitoare la indemnizatia. Multumesc