avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate vodavictoria

Activitate vodavictoria

Buna ziua ,
in cazul in care un salariat incadrat la salariul minim pe economie ,este in luna august in concediul fara plata 10 zile ,ce contribuii ii se aplica , la orele efectiv lucrate sau la salariul minim pe economie,multumesc.
Buna ziua ,
as vrea sa mi spuneti care este dirna maxima externa ce se pote acorda pe o luna unui sofer ce are un salariul brut de 3000 lei ,in noile prevederi legislative .
Va multumesc.
- dar diferenta de 50% ,va trebui sa achizitionez bunuri de la o firma acreditata ,in total eu achit, in speta mea tot 10000 lei pentru pers.ce nu am angajat pers. cu handicap
– Am o nelamurire -Procentul de 4% rezultat conform legii 448/2006 se va inmulti cu 50% din salariul minim brut pe tara stabilit prin hotarare a Guvernului in vigoare in luna pentru care se plateste taxele sau 100 % salariul intrucit noi avem 108 salariati si am platit peste 10000 lei in 25.02.2022.
Buna ziua !
In cazul in care prestez un serviciu in cadrul unui birou notarial din ROMANIA pentru o Pesoana Juridica impozabila din UE respetiv Ungaria -cum emitem factura SDD /TAXARE INVERSA sau cu cota TVA -avind in vedere modificarile facute in domeniul TVA -din 01.07.2021 in baza OUG 59/2021 .

Va multumesc.
Buna ziua ,
Cu ce data se aplica noua reglementare de tva 5% lemn foc si in ce cazuri?
Societatea a facut o achizitie intracomunitara de 2 motociclete.
1 dintre ele se folosesc in scop de marketing (sunt inscriptionate cu logo-ul societatii si sunt folosite in scop publicitar), iar ar dori sa le doneze unui ONG.

1. Care este monografia contabila?
2. Sunt cheltuielile deductibile?
Buna ziua !
Ca si profesie libera care este limita de pensionare ,67 sau 70 de ani ,care este cadrul legal .MULTUMESC
Buna ziua ,se acorda vouchere de vacanta la angajati unei institutii publice -functionar public ce au C.I.Munca suspendat ptr.cresterea copilului ?
Răspuns la discuția contributii sociale PFA 2018
Persoanele al caror venit net lunar realizat in anul precedent sau venitul net lunar estimat pe 2018 din PFA ,este SUB NIVELUL MINIM BRUT PE TARA (1900 LEI ) ,nu datoreaza contributia de asigurari sociale ( dar poate opta ptr.plata acestora daca doreste )