avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Rojo

Activitate Rojo

Răspuns la discuția Recuperare bani CAR
Vroiam sa detaliez putin ideea mea, poate nu am fost prea clar ... Am girat un coleg de serviciu, eu, o alta colega si sotia acestuia pentru un imprumut la o asociatie CAR ... Colegul a decedat, iar sotia nu vrea sa accepte sa plateasca nimic, deoarece zice ca nu a stiut nimic de acest imprumut si nu a semnat nimic ... Eu as fi dispus sa platesc 1/3 partea mea de girant, dar doar atat ... Asociatia CAR incearca sa ne convinga sa platim doar eu si colega mea (celalalt girant) jumate, jumate ... Nu mi se pare normal ... Au spus ca vor trimite dosarul la executor, acesta deschide cate un dosar pentru fiecare girant in parte (pe care trebuie sa-l platim fiecare in parte cate 800 lei aproximativ), nu ar deschide doar un singur dosar ...
Titularul unui imprumut la un CAR a decedat, iar asociatia da la un executor dosarul de recuperare de bani ... Executorul deschide 3 dosare pentru cei 3 giranti ??? Sau un dosar pentru toti trei girantii ??? Cine plateste executorul daca eu sunt de acord sa-mi platesc doar partea mea 1/3 din suma ramasa ???