avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate NAO

Activitate NAO

Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA FINANTE
Raspunsurile la intrebarile dumneavoastra le gasiti in Codul de Procedura Fiscala.
Pasii in executarea silita sunt urmatorii:somatie,blocarea conturilor si introducerea(de catre cei de la Finante) in instanta a unei actiuni privind declararea falimentului (procedura insolventei).
In timpul executarii silite activitatea firmei poate continua.Daca platiti cate ceva ,finantele va lasa o vreme in pace, apoi iarasi va trimit titlu executoriu si tot asa, finantele nu prea cer lichidarea firmelor cu datorii.
Numai cand se ajunge ia instanta, la declararea falimentului, se stabileste raspunderea administratorului.
si in perioada asta cat dureaza procesul apare ceva in cazier
multumesc,si in cat timp devine o hotarare definitiva
IN CAT TIMP DE LA PRONUNTAREA SENTINTEI SE FACE INSCRIEREA IN CAZIERUL JUDICIAR
daca este un termen in care este obligatorie comunicarea unei sentinte?Daca nu se comunica o sentinta partilor ce se intimpla?
Discuție intimpinare
cum trebuie facuta intimpinare la o somatie de plata?
Ma aflu intr-o situatie grea.
Sunt functionar public si acum sunt in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani,pana pe data de 18 iulie 2008.In perioada concediului am suferit o condamnare de 6 luni cu suspendare pentru fapte care au legatura cu serviciul meu.
Daca am posibilitatea sa mi se inceteze contractul de munca cu demisie?
M-am gandit sa-mi iau concediu medical 15 zile de la data de 18 iulie 2008 si tot in aceea zi sa-mi dau demisia.
As vrea sa stiu daca o persoana juridica (S.R.L.) inregistrata in Romania poata sa-si deschida cont intr-o tara din UE?
Si, daca o firma din Romania poate sa incheie un contract de prestari servicii cu o firma din Franta,daca sunt conditii mai deosebite pentru incheierea contractului?
Si ,daca firma din Romania poate sa-si duca proprii salariati in Franta pentru efectuarea lucrarii?
Discuție PENAL TOTAL
AM COMIS O DELAPIDARE.AM RECUNOSCUT FAPTA.
AM ACOPERIT PREJUDICIUL INAINTE DE INCEPEREA ANCHETEI(10000 ron)
NU AM ANTECEDENTE PENALE.
STIE CINEVA CE PEDEAPSA POT PRIMI?
REABILITAREA DUPA CE PERIOADA SE POATE CERE?