avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate katanel

Activitate katanel

Multumesc de mesaje si precizări: daca cineva specializat pe acest domeniu dorește sa-mi ofere consultanta evident contra cost aștept PM.

Nu se menționează in antecontract nici un proces verbal de predare-primire al apartamentului deși ar fi normal sa fie. Cu siguranta trebuie menționat in contractul final. La fel si cartea tehnica trebuie prezentată si anexata contractului din ce stiu eu.

In momentul de fata contractul nu este inca semnat si nici redactat dar ar trebui semnată pana pe 30 Martie altfel pierd finanțarea băncii - dosarul de credit s-a aprobat pe 1 Martie. Antecontractul s-a semnat pe 27 Ianuarie deci se fac acum doua luni.
In tot acest timp am descoperit problemele respective iar dezvoltatorul a tras de timp in loc sa rezolve.
Buna seara,

A fost încheiata o promisiune de vânzare cumpărare care a fost si inclusă in dosarul trimis la banca.

Este formatul standard sa zic asa si citez din antecontract:

‘Subsemnatul, NUME SI PRENUME, in cazul in care nu imi voi indeplini la termen si intocmai
obligatiile asumate, declar ca sunt de acord ca vanzatoarea promitenta, sa invoce rezolutiunea, judiciara sau
conventionala a promisiunii, cu retinerea sumei primita cu titlu de avans din pretul vanzarii, prezenta promisiune
bilaterala de vanzare cumparare fiind, in aceasat situatie, considerata reziliata de drept.’
buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie:

1. am dat avansul la un apartement situat la etajul 9/9 al unui bloc nou construit in 2016, apartamentul respectiv fiind printre ultimile care mai sunt la vanzare.

2. urmeaza sa semnez contractul (sau nu) dar sunt cateva probleme:
- am descoperit ulterior semnarii antecontractului ca usa apartamentului si balconul au niste defecte - dezvoltatorul a zis ca o sa-mi dea niste bani pentru a-mi pune eu o alta usa iar la balcon (podea) repara el problema

- cea mai stringenta de fapt: afland ca au fost probleme cu terasa blocului la apt de vizavi i-am cerut dezvoltatorului sa treaca in contract ce garantii acorda la terasa

Momentan refuza spunand ca terasa/blocul au fost predate asociatiei si ca el imi poate da garantie doar pentru centrala.
Sunand la asociatie acestia au spus ca terasa nu au primit-o si nu exista PV de receptie pentru ea??!

De asemenea dezvoltatorul refuza sa-mi arate si cartea tehnica a imobilului spunand ca este prea voluminoasa.

Ce sfaturi puteti sa-mi dati?