avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate teodordunca

Activitate teodordunca

Multumesc pentru raspuns.
Aceasta este si parerea mea sau cel putin asa mi se pare logic.
Morala:
-pentru cei care se afla in situatie asemantoare cu a mea ,ignorati sfatul primariei locale ,de a schimba intai actul de identitate si pe urma sa inregistrati certicatul de nastere.Certificatul de nastere intai si pe urma numele.Numele trebuie sa fie acelasi ca pe certificatul de nastere.
Si totusi intrebarea mea ramane :
Ce se poate face in aceasta situatie?

Multumesc pentru raspuns.
Casatoria s-a oficiat la un consiliu local in Londra, certificatul lor de casatorie nu are optiunea sa iti schimbi numele . De obicei dupa obtinerea certificatului de casatorie , doamna Petrescu daca doreste sa foloseasca numele Morar dupa sotul ei ,cu certificatul de casatorie aplica pentru un nou passaport sau permis de conducere cu noul nume de Morar. Au o alta optiune sa aplice pentru un,, deed poll" adica sa isi schimbe numele legal dar multi o fac doar daca este o combinatie intre ambele nume de familie.
Deci asta nu se aplica.
In privinta certificatului de casatorie romanesc , am aplicat pentru el in mai 2016 si a fost eliberat de ambasada in iunie 2016.Deci nici asta nu se aplica .
Cea ce mi se pare interesant este :
- daca doamna Petrescu inregistra nasterea lui Morar Daniel inainte sa isi schimbe numele in Morar nu cred ca era nici o problema.Din pacate legea spune sa urmezi ordinea cronologica ,certificat casatorie, schimbare nume si pe urma inregistrarea copilului.
-daca doamna Morar isi schimba numele inapoi in Petrescu nu cred ca ar fii nici o problema si copilul ar putea sa obtina certificatul.
Buna ,multumesc pentru raspuns.
Ma bucur ca cineva a inteles in sfarsit ceea ce spun si este raspunsul care l-am primit si de autoritatiile romane.
Autoritatile britanice au fost destul de clare in privinta rectificari certificatului ,sa le aduc un act de identitate cu care sa demonstrez ca la data eliberari certificatului de nastere al copilului doamna Petrescu avea si numele Morar ,dupa cum am specificat mai sus actele sau schimbat doar in august 2016.
Imi place raspunsul dvs. ,,pe motive imputabile dvs" este tipic birocratiei romane. Din motive si imprejurari personale si din lipsa mea de informare nu am reusit sa fac actele in ordine si la timp.Asta nu inseamna ca copilul Morar Daniel nu exista sau nu are nici un drept.

Buna,
Schimbare de C/I si de nume se face doar in Romania.
Chiar daca ne-am casatorit in decembrie 2015 la Londra ,ne-am intors in Romania doar in august 2016 .In august 2016 si-a schimbat numele in C/I si pasaport.
Nu am spus ca si-a schimbat numele in 2015, am spus ca ne-am casatorit in 2015.Certificatul de casatorie romanesc a fost eliberat in iunie 2016 de ambasada din Londra.
Buna , multumesc pentru raspuns.
Cum am specificat in mesajul anterior avem certificatul de casatorie romanesc in care specifica clar ca Petrescu Maria va fii Morar Maria dupa casatorie. De fapt dosarul este complet cu apostile ,traduceri ,acte si tot ceea ce mi s-a cerut singura problema este de ce in certificatul britanic are numele de Petrescu si acum in C/I are numele de Morar.
Buna,numele de familie al mamei.
Copilul are numele de familie al tatalui de la nastere .
Pe certificatul de nastere britanic al copilului ,mi-au sugerat autoritatile romane ,sa adaug si numele de familie al mamei dupa casatorie. Autoritatile britanice mi-au spus ca nu pot face asa ceva pentru ca datele au fost corecte la momemtul respectiv si nu se pot face modificari la certificatul de nastere britanic.
Eu nu doresc sa schimb nimic , doresc sa obtin certificat de nastere romanesc pentru copil.
Dar din cauza ca pe certificatul de nastere britanic al copilului mama este trecuta cu numele de fata si acum in c/i si pasaport are numele meu de familie ,se pare ca nu se poate face nimic .Autoritatile romane spun ca, daca aplicam pentru certificatul de nastere romanesc al copilului inainte ca mama sa isi schimbe actele pe numele meu de familie , nu era nici o problema si imi puteau elibera certificatul dar acum, ei nu pot face nimic.

Se pare ca nu ma exprim prea bine asa ca o sa dau exemplu.
Morar Vasile impreuna cu Petrescu Maria sunt cetateni romani si locuiesc la Londra de 10 ani.
In decembrie 2015 se casatoresc la Londra iar in februarie 2016 se naste baietelul lor Morar Daniel tot la Londra (surpriza dupa 4 luni de casatorie).In august 2016 ei se intorc in Romania (6 luni dupa casatorie) si Petrescu Maria isi schimba numele in Morar Maria dupa numele de familie al sotului.Acum incearca sa obtina certificat de nastere romanesc pentru baietelul lor Morar Daniel.
Problema:in certificatul de nastere britanic al lui Morar Daniel mama este Petrescu Maria si nu Morar Maria cum arata noul ei pasaport sau C/I
Autoritatile romane nu...nu..nu.
.Solutie:?

Buna ziua ,
Ma numesc Teodor si locuiesc in Londra.Impreuna cu sotia mea suntem cetateni romani cu domiciliul in Romania .In decembrie 2015 ne-am casatorit in Londra, iar in februarie 2016 s-a nascut baietelul nostru tot la Londra. In august 2016 am mers in Romania pentru ca sotia mea sa isi schimbe numele de fata in numele meu dupa casatorie si sa obtinem certificat de nastere romanesc pentru copil.
Sotia si-a schimbat buletin/pasaport dupa numele nou si cand sa obtinem certificat de nastere pentru copil...nu se poate ....pentru ca numele de pe certificatul de nastere britanic este numele ei de fata si nu numele dupa casatorie. De la judeteana in Romania m-au sfatuit sa vin la ambasada in Londra , de la ambasada din Londra m-au sfatuit sa ma adresez autoritatilor britanice care mi-au eliberat certificatul de nastere, autoritatile britanice nu pot face nimic pentru ca la momentul eliberari certificatului de nastere datele au fost corecte.
Ce se poate face in aceasta situatie?
Mentionez ca avem toate actele in regula, inclusiv certificat de casatorie romanesc care spune clar ca numele dupa casatorie al sotiei va fi numele meu.