avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate ionutz_popa

Activitate ionutz_popa

Buna seara,
Am incheiat cu un PFA un contract de prestari servicii - executie mobila - si am platit un avans in baza unui bon de comanda. Avansul a fost platit prin transfer bancar (ordin de plata). In bonul de comanda se specifica ca restul de plata trebuie achitat cu 2 zile inainte de termenul de livrare a produselor (mobila). Exact cu doua zile inainte de termenul de livrare, PFA m-a sunat sa achit restul de plata, mobila fiind aproape gata. Deoarece mobila nu era gata (PFA neputand sa imi aduca o dovada a stadiului de executie a mobilierului, de ex. o poza), avand si experienta negativa a altor clienti am refuzat sa achit restul de plata. Ulterior, folosind mijloace de comunicare alternative, Facebook, Skype, m-am inteles cu respectiva PFA sa imi returneze avansul. In final PFA s-a razgandit si refuza sa imi returneze avansul pe motiv ca eu nu am respectat intelegerea (nu am achitat restul de plata in termen). In momentul de fata vreau sa renunt la serviciile PFA si sa imi recuperez avansul platit. Nu am semnat decat un singur bon de comanda cu respectiva PFA; nimic altceva. Ce este de facut?
Multumesc si numai bine!