avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate Alina9191

Activitate Alina9191

Buna. Din cauza zilei de 1 mai care a fost libera, am ramas putin in urma cu productia si este mai mult de lucru. Ne-a chemat sa lucram doua sambete cam fortat iar persoanele care nu pot merge sambata trebuie sa recupereze acele sambete in timpul saptamanii, sau sa mearga 4 ore sambata si restul sa le recupereze in timpul saptamanii. E posibil sa recuperezi orele suplimentare? Din cate stiu nu te poate obliga sa mergi sambata si sa recuperezi mi se pare absurd. Nimeni nu e multumit dar toti tac. Sefa din sectie cand a auzit ca nu vreau sa merg, a inceput cu intimidari pana m-a convins sa merg. Iar colegele se uitau la mine ca la o ciudata. Gen, cum doamne sa nu merg la suplimentare. Ca toti merg. Iar azi am.fost anuntati ca vin controale de la ITM, si noi trebuie sa declaram ca nu lucram sambetele ci doar in timpul saptamanii. Ce as putea face sa nu lucrez sambetele fara sa fie probleme? Iar daca declar ca lucrez sambata nu as vrea sa ne oblige pe toti sa stam in plus doua ore zilnic in fiecare zi. Nici salarul nu e cum ar trebui, iau mai putin cu vreo 40-50 lei. Am.minimul pe economie. Iar fluturasi de salar nu primim. Va multumesc.