avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Dancolt79

Activitate Dancolt79

Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor cu numerele lor de inmatriculare, intra sub incidenta reglementarilor GDPR cu privire la datele personale (identificarea proprietarului la o anumita ora, poate duce la incalcarea vietii lui private, daca sotia il stia in delegatie, iar el era de fapt in alt oras, cu amanta). Asadar placuta cu numarul de inmatriculare, arata date personale ale proprietarului. Pe acest principiu, un proiprietar ar putea sa aiba pretentia de a isi da numarul de inmatriculare jos de pe masina lui, pe motiv ca i se incalca dreptul la protectia datelor conform GDPR. Bineinteles ca ar intra in conflict cu prevederile Codului Rutier si ar comite o infractiune. Stiu ca legile europene primeaza in fata inclusiv a Constitutiilor tarilor membre. Dar legile cu privire la circulatia pe drumurile publice, sunt inclusiv europene. Asadar, cu aceasta argumentatie, nu se poate face o constatare, o sesizare, a contradictiilor celor doua legi europene si astfel GDPR sa fie restranse? In ideea in care pe spatiul public sa iti asumi ca cetatean sa ....fi vazut/filmat de public iar daca vrei sa iti fie respectate drepturile din incidenta GDPR acestea sa se limiteze doar la spatiile private? Gresec undeva cu rationamentul?
Va salut.....intrebare: nu puteti infiinta o firma , sa ii construiti un sediu sau un punct de lucru si apoi daca va razganditi sa inchideti firma si sa ii treceti patrimoniul inclusiv sediul firmei in proprietatea dvs si sa o folositi ca locuinta/??? daca mai e valabil. Ce solutia ati gasit dvs?
Primaria acorda banii catre scoli. Scoala este institutia care inmaneaza bursele. In mod public nu am informatia cu privire la ce sume au fost solicitate si ce sume au fost virate. Asadar ....ramane Primaria? @Dl Voinea Liviu. Multumesc
multumesc , dle Cornel Vasile
Buna ziua. Am nevoie daca puteti a ma indruma cu privire la judecatoria spre care sa ma indrept, si de asemenea ce persoana juridica pot chema in instanta ca parat. Speta e urmatoarele: Conform HG , se acorda burse pentru elevii ce au rezultate bune la invatatura incepand cu anul scolar 2020-2021. In Bacau aceasta hotarare a fost intarziata deoarece lipsea hotararea Consiliului local care insa a fost adoptata in Ianuarie 2021. (pentru primul an 2020-2021). Cel putin scoala unde invata baiatul meu a primit fonduri insuficiente dar din media aflu ca e o situatie generalizata in Bacau. Din HCL se specifica cum ca plata burselor e dependenta de o ,,sursa de la Guvernul Romaniei" care insa cred ca a fost indeplinita, din moment ce in tara multe daca nu marea majoritate a scolilor au achitat aceste burse. As dori sa ii arat baiatului ca cu putina perseverenta, se poate obtine dreptate. Nu as vrea insa sa il dezamagesc si sa indrept actiunea spre alta PJ decat cea responsabila si sa nu obtin nici drepturile si sa platesc si cheltuielile de judecata inclusiv cele legate de plata serviciilor avocatului partii reclamate. Asadar as dori sa stiu daca Judecatoria Bacau este institutia recomandata si deasemenea sa stiu ce persoana juridica pot reclama. Scoala? Primaria? Guvernul? Prefectura? Statul roman reprezentat de una din cele de mai sus sau de toate in solidar? Multumesc