avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate danyelut

Activitate danyelut

concediu medical petru ingrijirea copilului bolnav cu varsta pana la 7 ani mamei i sa cerut la medicul de familie care trebuie sa acorde acest concediu o declaratie precum ca sotul tatal copilului nu poate sta acasa cu copilul. adica daca tatal poate sta cu copilul deoarece nu lucreaza sau din alte motive sa nu i se dea concediu mamei. este legal ceea ce a facut medicul de familie? in lege nu este prevazut asa ceva..ce pot face? daca medicul nu a actionat legal?
si daca nu sunt gasit acasa sunt plecat in strainatate sau nu stiu cum vin aceste pv recomandat sau simplu ca o scrisoare normala si se considera data postei din loc de domiciliu
chiar nu stiu daca nu sunt gasit pt ca sunt plecat in ue pt mai mult timp si nu iau la cunostinta ce se intampla?
buna ziua

va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat-raspuns- cu privire la modalitatea de contestare a unui pv amenda abuziv intocmit si facut pe pile si prietenii
inca nu l-am primit prin posta dar dupa modul lor(politistilor) de aplicare a legii deja se constata urme de coruptie
pe scurt pv amenda neprimit inca prin posta dar politistilor le am zis seara in momentul acela ca o sa il contest si ce credeti ca au facut s-au vb cu persoana care a sesizat cica prin tel(dar nu 112 ci pe tel direct al lor sau al sectiei) s-au vb si dupa completarea pv l-au pus sa faca si o plangere la politistul de proximitate care ma chemat sa ma audieze si avea atasata o copie a PV amenda la acea plangere.
am scris motivele si cauzele independente de mine si am semnat si PUS DATA
intrebare
-se considera ca de la acea data am luat la cunostinta de acel pv si incep sa curga cele 15 zile(nu mi-a aratat pv-ul doar mia zis verbal ca am fost sanctionat si am vazut ca era copia pv-ului atasata la plangere)
-daca nu vine sau intarzie pv-ul prin posta nu mai pot contesta daca se ia in considerare acea luare la cunostinta
-ce sa fac sa mai astept?
sa merg la politistul de proximitate si sa ii cer o copie dupa acea copie sa pot avea datele si sa pot contesta?-
-se poate lua in considerare de catre instanta o filmare facuta cu tel meu la acea ora la care arat clar ca este ora 23.30 si ei au trecut in pv ora 21.45
-martorul in pv este fratele reclamantului

astept sugestii si ajutor
multumesc mult
da stiam am citit ieri si este datorita unei legi din 1925 si cu siguranta ea putea fi abrogata dar poate asa au vrut cetatenii de acolo sua respectiv dar CU MARE SIGURANTA ACEL CETATEAN A FOST INSTIINTAT SAU STIA DESPRE ACEST LUCRU dar a nesabuit legea.
in cazul subiectului nostru noi nu am fost instiintati la momentul vanzarii de aceasta taxa aberanta.
la momentul vanzarii chiar inainte trebuia sa fim instiintati de aceasta impozitare nu dupa 5 ani si cu penalitati
poate daca eram instiintat la momentul vanzarii nu mai vindeam sau ridicam pretul.
statul este obligat sa te informeze despre toate taxale si impozitele care le datorezi la o asemenea tranzactie INAINTE DE EFECTUAREA EI.
ce ar fi sa vina dupa 9 ani dupa ce ti sa eliberat pasaportul sa spuna ca mai ai de platit 500 ron ca au fost digitalizate datele si nu s-au perceput atunci.
este o impozitare aberanta si o hotie la drumul mare cu japca a escrocului de ponta si eminentei cenusii petrescu .
NU PLATITI
CONTESTATI
SOLICITAM AJUTOR DE SPECIALITATE.
DIN PACATE nu este un raspuns complet
handicapatii guvernanti si cei de la finante si cas nu fac diferenta intre un asigurat si un neasigurat in acest subiect.
au primit decizii zilele acestea si cei care la momentul vanzarii erau asigurati si pensionarii deci nu conteaza daca ai fost sau nu asigurat la momentul vanzarii proprietatii hotia tot trebuie facuta.
e jaf la drumul mare.
NU PLATITI
ASTEPTAM SUGESTII SFATURI de la avocati competenti si eventual REPREZENTARE la scara mare.
pentru cei care au primit decizii de impunere aberante de hotie de la CAS ILFOV -----trebuie sa actionam rapid sa ne unim in o asociatie care sa ne apere drepturile private de cateteni in fata statului pompieristic,
daca este cineva AVOCAT CU EXPERIENTA mentionez cu EXPERIENTA vasta in acest domeniu rugam sa ne trimita mesaje pe privat sau sa lase date de contact aici pt a incepe demersurile necesare stoparii acestei hotii

multumim
de 10 minute i-a venit si concubinei o decizie de impunere pentru o vanzare a unui ap 2 camere in 2012 dar fara penalitati
am vb cu factorita postala si am inteles ca ieri a avut 84 de asfel de plicuri si azi are 120 deci ganditi-va ce poate sa faca aceasta noua ministra de finante PETRESCU de 25 de ani sau cati are ea crede ca suntem in america si ca fiscul nostru poate de acum sa fie ca fiscul american din pacate nu va fi asa si sper ca doamna ministru si cu seful dumneaei sa fie pedepsita dupa legile americane sau unde a studiat dumneaei
multumesc f mult pt raspunsuri prompte si amabilitate

AM DECIS-- ne mutam din tara definitiv
acum 500 de ani plateam biruri la turci acum platim la noi la boierii nostri
romani nu stati si dormiti in papuci iesiti in strada sa facem ADEVARATA revolutie.

o zi buna sa aveti
nu este vorba despre mine ci despre concubina mea care ESTE ASIGURATA SALARIATA in mod continuu pana in prezent si a vandut un apartament in oct 2012.
despre ea vorbeam si intrebam daca ei ii pot trimite o astfel de impunere de plata avand in vedere ca este in mod continuu ASIGURATA si cand a vandut acel ap nu i sa pus in vedere ca va avea de platit aceste contributii mai ales ca este asigurata,