avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Hana23

Activitate Hana23

Dl Georgescu,

Imi pare rau dar nu inteleg. Linkul dvs se refera la taxele CASS, eu intrebam de declararea rezidentei fiscale retrospectiv... nu prea au legatura cele doua din cate vad eu.

Multumesc,
Hana
Buna ziua!
Am citit de curand ca cetatenii romani trebuie sa depuna un chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale atunci cand parasesc Romania. Doresc sa depun acest chestionar cat mai curand, insa am parasit Romania acum 4 ani. Am locuit la Viena, apoi la Londra cate 1 an si jumatate, respectiv 2 ani si jumatate. Pot sa depun acest chesionar retrospectiv pentru ambele tari, cu dovada contractului de munca si chirie in ambele cazuri? Risc vreo amenda pentru ca nu le-am depus mai devreme?
Multumiri anticipate!
Multumesc frumos pentru raspuns.
In Marea Britanie nu exista declaratie de schimbare a numelui cum exista in Romania. Mi se pare ciudat, dar mi s-a spus ca pot folosi alternativ numele de fata si numele sotului, dupa cum prefer (cu pasaportul si buletinul ramanand neschimbate inainte si dupa casatorie). Daca doresc sa imi schimb numele trebuie sa imi inscriu casatoria la Ambasada, sa declar tot acolo schimbarea numelui si sa refac buletinul/pasaportul cu noul nume.
Rectificarea a fost deja ceruta, dar dureaza inca 3 luni (a fost ceruta in august). Am explicat situatia autoritatilor britanice dar mi sa spus ca nu se poate elibera mai repede. Casatoria a avut loc pe 4 mai 2017. E prima oara cand aud ca am doar 6 luni la dispozitie sa o inscriu, adica pana pe 4 noiembrie. Am sunat la ambasada de nenumarate ori si le-am scris despre situatia mea, si nici macar o data nu au mentionat ca exista si o data de expirare. Daca inscriu casatoria dupa cele 6 luni, se poate sa fiu refuzata? Va trebui sa refac vreun document, stiti cumva? Pentru a primi o programare la Ambasada Romana trebuie sa le scriu cu peste o luna inainte, si mi-e ca iar ma duc acolo doar ca sa fiu intoarsa din drum inca jumatate de an.
Multumesc frumos pentru timpul si ajutorul dvs.
Buna ziua!
M-am casatorit in Marea Britanie si ambasada romana nu imi accepta certificatul de casatorie deoarece nu contine numele complet al parintilor. Incerc de 6 luni de zile sa inregistrez casatoria si mi se spune ca nu e posibil, Nu stiu cum sa rezolv aceasta situatie si nici cat timp va dura cand voi gasi o solutie.
Intre timp am o alta urgenta. Cartea de identitate imi va expira in ianuarie si trebuie sa o refac pana atunci la Bucuresti.
Este vreo problema legala daca sunt casatorita in regatul britanic dar nu in Romania, si imi fac carte de identitate ca persoana necasatorita (nu aduc certificatul de casatorie romanesc pentru ca nu mi-a fost eliberat)?
Multumesc anticipat pentru timpul si raspunsurile dvs!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Sotul este cetatean austriac.
Cum pot sa imi fac carte de identitate, fie ea si provizorie, fara domiciliu in tara?
Si apoi pasaportul va fi tot cu domiciliul in Romania, nu? Nu risc nicio amenda ori consecinta legala daca mint in privinta domiciliului?
M-am casatorit de curand si doresc sa iau numele sotului. Am fost la ambasada romana din Londra unde locuiesc de cateva luni, si mi s-a zis ca nu-mi pot schimba pasaportul deoarece am nevoie de rezidenta in strainatate. O alta optiune mi s-a zis ca este sa ma intorc in tara si sa imi refac buletinul cu noul nume, apoi sa aplic pentru pasaport.
Doresc sa renunt la buletin si sa am pasaport CRDS. Am plecat din Romania acum 5 ani si nu ma intorc decat foarte rar, 2-3 zile/an. Insa nu am domiciliu stabil intr-o alta tara. Lucrez in film si nu se intampla sa stau intr-o tara mai mult de 6-7 luni cat dureaza un proiect. Apoi alt studio intr-un alt oras, alta tara. Nu stiu ce sa fac. Nu am domiciliu in Romania, nici nu pot aplica pentru rezidenta altundeva. Exista posibilitatea unui pasaport unde tara de rezidenta nu e mentionata/nu trebuie dovedita? Acum toata lumea calatoreste, sunt sigura ca nu sunt un caz atat de special. Ar trebui sa existe o solutie...
Multumesc frumos pt timpul acordat si multumiri anticipate pt raspunsuri :)