avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate Marinus84

Activitate Marinus84

Răspuns la discuția Alcool la volan
cyan a scris:

Fiind vorba despre dosar penal clasat se va dispune suspendarea pentru 90 de zile. Proces verbal nu are cum sa se faca pentru ca nu a fost contraventie. Este posibil sa scapati si fara cele 90 de zile.
Ce ati baut din moment ce in etilotest a iesit 0.2 iar in sange 0? Sau ati consumat b.a. cu cateva minute inainte de a se fi intamplat accidentul?

Am baut 4 beri inainte cu 6 ore si jumatate.
Am dormit pentru ca s-a intamplat la 8:30 dimineata
Eu deja am 99 de zile de la incident.
Se mai pot adauga si altele dupa 15.01.2017?
Discuție Alcool la volan
Buna seara
in data de 13 09.2017 am avut un accident cu victima avand o alcolemie de 0 20 in aerul respirat iar in sange 0.00 la amandoua probele.
Astazi 20.12.2017 am fost si am depus la politie ordonanta de clasare si mi s-a spus sa revin pe 15.01.2018 pentru un proces verbal care in prima faza consta intro amenda(pentru alcool si neacordare de prioritate)asa mi-a zis politistul sau minte in legatura cu una din fapte?
Pana la data de 15.01.2018 trec 4 luni credeti ca imi va mai prelungi suspendarea permisului?
In caz ca procesul verbal este pentru alcool pot face contestatie?
In sange am avut zero.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu a depus plangere, nu mai conteaza, se va dispune clasarea.

Buna ziua
Sa clasat dosarul de vatamare din culpa,am depus cere de restituure a permisului.
Se poate sa imi mai mareasca perioada de suspendare am deja 97 de zile .
In aer am avut 0,20 sin sange 0,00 se mai considera ca am avut alcolemie?
Multumesc.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu a depus plangere, nu mai conteaza, se va dispune clasarea.

As putea cere o dovada de circulatie daca alcolemia in sange a fost 0,00
Sau conteaza 0.20 la in aerul respirat.
Cat dureaza deobicei clasarea unui dosar?
Multumesc
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu a depus plangere, nu mai conteaza, se va dispune clasarea.

Cat cat va dura clasarea acestui dosar?
Daca dureaza foarte mult pot cere procurorului o dovada de circulatie?
Multumesc mult si o seara frumoasa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sa nu solicite calculul retroactiv procurorul. Cat a trecut de la depistare pana la prelevare? eu banuiesc ca mai mult de o ora.
Persoana vatamata a depus plangere si si-a retras-o? sau nu a depus?

Nu a depus nici o plangere.
A trecut o oră si jumatate pana la prima proba care a fost 0,00?
Ioana Stoica a scris:

Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă;
Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă; Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda;
Dacă urmările prevăzute în alin. (1) – (3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime;

Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni;

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.”, ART. 196 ( NOUL COD PENAL), despre ”Vătămarea corporală din culpă”




Buna ziua,
Acum dupa aproape 2 luni mi-a venit si alcolemia si este 0,00 in sange.
Persoana vatamata a depus declaratie ca nu are nici o pretentie.
Am vb cu politistul si va trimite dosarul catre procuror pentru clasare si stiu ca mai dureaza pana la finalul deciziei.
As putea cere o dovada de circulatie de la procuror pana la finalizarea dosarul daca alcolemia a fost 0,00 in sange?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De unde stiti ca nu are nicio zi de ingrijire medicala, ati vazut CML?

Pai nu a depus vreun CML la dosar .
A depus decat foaia de la spital,in care nu se precizeaza ca ar fi suferit ceva din cauza accidentului.
Buna ziua
In data de 13.09.2017 am avut un accident avand alcolemie 0,20mg in aer,celalalt participant la trafic a fost la spital din care a rezultat ca ar avea niste contuzii.
I-am dat asigurarea si acum el vrea si daune morale si materiale foarte mari.
Ce se intampla daca el depune aceste pretentii la dosar?
Ce pedeapsa as putea primi pentru aceast accident in cel mai rau caz?
Persoana nu a are nici o zi de ingrijiri medicale
Buna ziua.
Persoana vatamata a fost la politie pentru a ridica documentele de raparatie a autovehicului.
Sti cumva daca politistul ii poate da actele fara a depune declaratia la dosar?