avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate Flaviu_1221

Activitate Flaviu_1221

Se pot deduce cheltuieli din impozit in cazul unui PFA pe norma de venit?
Buna ziua, in cazul infiintarii unui pfa zilele acestea cu cod caen 6202(cu norma de venit), trebuie platite taxe trimestrul acesta(pana la 25 decembrie) pentru intreaga norma anuala sau i se aplica un coeficient de reducere proportional cu numarul de luni de activitate din acest an?
Răspuns la discuția Procura desfiintata in instanta
Multumesc, pentru raspuns. Sunt doua persoane in procura, eu si o persoana juridica al carei reprezentant detine si el apartament in bloc. Persoana juridica este asociata cu dezvoltatorul imobiliar. deci pana la urma se pare ca mandatul este totusi irevocabil.

As fi pus cu placere toata procura dar nu pot sa atasez imagini in mesaj.

Ar fi totusi o modalitate de a arata ca interesul comun nu mai exista? si ma gandesc cumva la a arata ca peroana juridica impreuna cu care am mandatat nu mai este de incredere sau ceva de genul asta? Increderea trebuie sa existe doar in legatura cu mandatantul?
Totodata ma intreb daca chiar am interes comun cu un S.R.L. care nu are nici sediu social in bloc si probabil nici alte posesiuni in bloc sa mandatez o persoana sa faca reapartamentari in CF sau alte modificari ale spatiilor comune. Inteleg ca am cu reprezentantul firmei, care e si el proprietar, dar cu firma?
M-am uitat eu la prea multe filme cu avocati? :))
Răspuns la discuția Procura desfiintata in instanta
vreau sa il anulez ca am semnat-o fiind o conditie nenegociabila intre mine s vanzator si are si o clauza cu 100000 de euro in caz in care nu imi indeplinesc oricare din obligatii, si nu as vrea sa stau cu frica ca poate cineva sa imi ceara oricand 100000 de eura ca nu pot sa fac ceva ce imi cere.
Eu fiind mandatantul iar dezvoltatorul imobiliar mandatarul.
Buna ziua, o procura care contine clauze precum :
Subsemnatul mandatant se obliga sa mentina in vigoare prezenta pana la indeplinirea sarcinii de mandat, sa isi dea orice acord sau sa intreprinda orice demers ar implica actiunea mea personala si ar fi solicitat de catre mandatat in vederea ducerii la indeplinire a sarcinii de mandat.
In caz de instrainare a imobilului in orice mod, cu orice titlu, total sau partial ma oblig sa obtin cel tarziu concomitent cu efectuarea acestor operatiuni juridice a unei procuri avand acelasi continut cu prezenta decatre dobanditorul oricarui drept asupra imobilului, in favoarea mandatarei.
Prezenta procura are o valabilitate initiala de 5 ani urmand a se reinoi pana cand mandatarul duce la indeplinire mandatul.

Poate fi anulata de instanta? si daca da, pe ce cale?