avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate ionut.boala

Activitate ionut.boala

Gheorghe Florin a scris:

Pentru ce ati fost sancționat în PV si ce articole sunt mentionate?

In PV agentul a scris ca eu am schimbat banda fara sa ma asigur si am acrosat auto de pe B2 care circula regulamentar, iar articolul mentionat este art. 108 alin. 1 lit b pct. 13.
Liliana Gradinaru a scris:

Intai faceti contestatie, vorbiti cu un avocat. In cadrul procesului se cere proba aceea de la banca.
V-as spune mai mult, insa nu inteleg dinamica accidentului, cum v-a aparut o masina in fata dar v-a lovit in aripa stanga. E o chestiune de imaginatie, imi lipseste azi, se pare.
E nevoie de o contestatie in care sa solicitati o expertiza, descrierea accidentului, normele a[plicabile, destul de tehnic imi pare.

Va multumesc pentru sfaturi. Stiu ca initial nu am descris foarte bine dinamica accidentului, incerc sa o fac acum. Eu ma deplasam pe B1 in aceeasi directie cu auto de pe B2. Cu 20m inainte de intrarea in sensul giratoriu,auto de pe B2 a schimbat banda fara sa se asigure si mi.a atins aripa stg-fata cu usa dr-spate. In acel moment am franat,reusind sa ma opresc in max. 2 metri. Celalalt conducator auto probabil ca s.a speriat,a tras dreapta de volan,moment in care mi.a atins si bara fata cu arpa dr-spate si s.a oprit in stalpul de pe marginea drumului.
Avariile masinii mele sunt minore, am si asigurare casco, deci contestarea deciziei nu este o incercare disperata sa recuperez daunele, ci sunt foarte deranjat de modul in care a fost judecat acest caz de agentul constatator. Dupa incident celalalt conducator auto si.a recunoscut vina si a fost de acord sa facem intelegere amiabila. Dupa ce a dat cateva telefoane, s.a razgandit si am fost la biroul tamponari unde mi s.a pus in fata o declaratie unde trebuia sa povestesc PE SCURT cum s.a petrecut accidentul, fara a fi interogat. Dupa ce am dat declaratia,agentul a constatat daunele masinilor si in 5 min mi.a inmanat procesul verbal. Cand l.am intrebat cum a ajuns la concluzia ca eu am fost vinovat,agentul mi.a raspus ca asa a considerat el...
Gheorghe Florin a scris:

Identificați cine este proprietarul camerei de supraveghere si verificati dacă funcționa la data accidentului.
Eu am avut un incident în care am avut nevoie de înregistrări. Am găsit mașina lovită rau în parcare. Am mers la patronul firmei i-am expus situatia si i-am cerut ajtorul.
A sunat la IT si un om de acolo a mers cu mine si mi-a furnizat nr. mașinii vinovate.
Vedeți că poate dura câteva ore până se gasesc imaginile dorite.
Atentie la formatul înregistrărilor să le puteti vizualiza si acasa.
Succes!

Este vorba de o sucursala a unei banci. Acum am luat legatura cu ei si mi.au spus ca imaginile pot fi furnizate doar daca vor fi solicitate de cei de la politie.. o sa fie mai complicat decat credeam.. :( incep sa ma intreb daca merita sa contest decizia.. toata lumea imi spune ca nu merita, ca risc sa platest cheltuieli de judecata foarte mari in caz ca o sa pierd procesul.. asa raman doar cu 4 puncte de amenda,iar reparatia o fac pe casco.. sunt foarte confuz si frustrat in acelasi timp,deoarece sunt 99,99% sigur ca nu eu am fost de vina..
Gheorghe Florin a scris:

Inregistrarile filmate pot constitui probe in instante. Insa pentru a le obtine trebuie sa va miscati destul de repede. Acestea sunt de obicei pastrate maxim 30 zile dupa care se suprainregistreaza.
Pentru ce ati fost sanctionat? Care este dinamica accidentului. Unde aveti avariata masina?
In cazul dvs. va trebui sa deschideti doua actiuni. Una de anulare a PV si cea de a doua sa chemati in instanta pe celalalt participant la trafic pentru recuperarea pagubelor.

Buna ziua. Am fost sanctionat pentru neacordare de prioritate. Accidentul s.a petrecut inainte de intrarea in sens giratoriu,deci la viteza mica. Masina are aripa stanga fata usor indoita si bara zgariata, avaria fiind minora. Cealalta masina implicata este avariata destul de serios,avand in vedere ca a lovit si stalpul de pe marginea drumului. Cel mai probabil avea viteza si masina din fata ei a franat la intrare in sens,soferul a tras dreapta,m.a atins usor eu reusind sa franez in 2-3 metri,el reusind sa se opreasca in stalp dupa ce a sarit o bordura destul de inalta cu roata din fata.
Puteti sa.mi spuneti cum pot intra in posesia imaginilor surprinse de camera de supraveghere?
Va multumesc pentru raspuns!
Am descoperit o camera de supraveghere in zona care ar fi putut surprinde momentul impactului. In ce conditii pot intra in posesia imaginilor? Aceste imagini pot fi cobsiderate proba in instanta?
Zilele trecute am fost implicat intr-un accident rutier minor fara victime. Eu ma deplasam pe prima banda,si brusc mi.a aparut in fata un autoturism. Am franat cat am putut,insa am acrosat usor autoturismul respectiv,proiectandu-l intr-un stalp de pe marginea drumului. Soferul autoturismului si-a recunoscut vina pe moment, am mutat autoturismele de la locul incidentului dupa care s-a razgandit (precizez ca intre timp a dat cateva telefoane). Am fost impreuma la biroul de tamponari,unde eu am fost scos vinovat fara prea multe explicatii.
Precizez ca am casco la masina si am primit 4 puncte de amenda fara a mi se suspenda permisul de conducere (ceea ce este ciudat din punctul meu de vedere),deci nu ar fi o paguba mare,nu asta ma deranjeaza. Ce ma deranjeaza este ca am fost luat de prost pe fata si vreau ca adevarul sa iasa la iveala, indiferent de consecinte. Sunt gata sa merg "pana in panzele albe" pentru a se face dreptate.
Ce doresc de la dvs. este un simplu sfat, cum sa procedez pentru a imi demonstra nevinovatia. Am discutat cu mai multe persoane care au trecut prin experiente similare si toate m.au descurajat(fara exceptie) spunandu.mi ca nu am nicio sansa daca merg in instanta sa contest decizia si procesul verbal deoarece nu am dovezi. si ar fi mai bine sa ma resemnez si sa accept situatia asa cum este. Precizez ca nu exista niciun martor si nici camere de supraveghere. Intrebarea mea este: daca merg in instanta trebuie sa demonstrez eu ca sunt nevinovat sau sa demonstreze ei ca sunt vinovat?