avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate Headshot

Activitate Headshot

Buna ziua. As vrea sa imi deschid un fast-food. Locatia se afla intr-o zona de blocuri. Locatia este situata la parterul unu imobil,precizez ca nu este un bloc ci un imobil in care la parterul acestuia se gasesc frizerii,carmangerie,3 baruri,o brutatie si cateva spatii de locuit,pe care,probabil le-au facut proprietarii acelor imobile.
Intrebarea mea este ce pot face cu cosul de fum ca sa nu am probleme cu vecinii? Deasupra spatiului pe care vreau sa il inchiriez se afla un balcon deschis,ca o terasa imprejmuita cu un gard. Vreau sa stiu ce pot sa fac pentru a nu avea probleme cu vecinii din pricina mirosului de gratar?
Multumesc!
Buna seara. Referitor la raspunsul dumeavoastra! Singura solutie pe care mi-o dati este demisia. Lucu cu care nu pot fi deacord,si de ce spun acest lucru: in primul rand,daca fac sesizarea de care ati spus,la aceasta sesizare vor venii tot" prietenii patronilor"...adica,nu se va rezolva nimic. In al doi-lea rand e ca si cum mi-ar place sa-mi fac probleme singur.Problema cea mai mare este ca sunt foarte multe nereguli in aces domeniu de activitate si nimeni nu vorbeste despre ele,cel putin pe zona Sinaia!
Bun,fac sesizarea si dupa aceea ce se va intampla cu mine ca angajat? Voi fi cumva protejat? Si sigur va trebui sa imi schimb si dimeniul de activitate...pt ca voi fi ceva de genu"persona non grata"!
Buna ziua. Lucrez in turism,ca ospatar,intr-un restaurant din Sinaia. Programul de munca al restaurantului este 11:00-24:00. Programul nostu,ca angajati,incepe de la 10:00 pana la 24:00(teoretic). Mentionez ca in contractul meu de munca figurez cu program de 12/24. Sambata sau duminica,cand nu sunt tura,suntem chemati la serviciu si muncim,de regula,de la 13:00- 17:00. Cum se vor plati aceste ore sau cum se pot da recuperarile pentru aceste ore. Cand au venit cei de la ITM...a fost ca o dictare(am scris ce ne-au spus ei sa scriem)..cei de la ITM au specificat ca trebuie sa avem doua zile consecutive de repaos dupa ziua de sambata sau duminica lucrata in tura! Lucru,care,nici in ziua de azi nu se intampla! Profita da noi maxim,ca angajati, fara sa le pese de nimic. Fara spor,fara odihna. De exemplu,de sarbatori se va lucra ,incepand cu 24 decembrie zilnic pana pe 10 ianuarie,tura de 12h iar a doua zi acea tura suplimentara de cel putin 5h. Cum putem sa facem ceva in privinta asta pentru ca este dezastru! Multumesc