avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate Crystyana30

Activitate Crystyana30

Multumesc mult!
Buna seara,
In aprilie 2023 am nascut, la 1 martie am intrat in co de maternitate pana la 1 iulie cand am solicitat suspendarea pt Ccc. De la 1 ianuarie pana la 1 martie am luat doar 3 zile de CO care erau ramanse din 2022. Intrebare : eu aveam dreptul la CO pe 2023 pana in luna iulie pana am cerut suspendarea corect? Eu ma voi intoarce la munca in martie 2025 . Mai voi putea lua zilele de concediu din anul 2023? Sunt cam 10 zile de COncediu din 21.
Multumesc!
Asta stiu si eu dar, in fiecare an se modifica ISR si normal ar fii ca si acest stimulent sa creasca. Asta mi se pare ciudat ca, in plata este tor 650 de vreo 5,6 ani. Mai sunt si alte beneficii sociale( ajutor social ,somaj...) care se modifica anual fiind raporate la acest ISR .
Buna ziua,
Care este valoare stimulentul de inserție in momentul de fata? Stiu ca, acest stimulent se raporteaza la ISR care in martie al fiecarui an se modifica in functie de rata inflatiei.
Anul trecut acest stimulent era tot 650 ( in plata) in cond in care tr sa fie 685 conf ISR. Deci care este adevarul?
Multumesc!
Buns ziua,
As vrea sa ma ajutati va rog cu un sfat: mama a avut un accident de munca la 2 luni de la reangajare ( s-a reintors la firma la care lucrase 1 an ) pana sa o reangajeze au trecut 6 luni. In urma accidentului a iesit destul de sifonata, si i-sa sp ca va sta acasa in medical dar fara plata. In urma accidentului a foat dusa la spital cu ambulant,politie, itm si toate cele. Chiar nu va primi bani pe medical? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pt raspuns! Chiar este o problema aceste aparate in spatiile comune!
Zi buna!
Buna ziua,
Problema este urmatoarea: vecinii de deasupra au aer conditionat iar apa din aer se scurge la mine in balcon. Ei au balconul inchis si aparatul montat in exterior. Ce pot face in acest caz? Tot timpul eu am apa in balcon.
Va multumesc!
Multumesc mult pt raspuns!
Buna ziua,
Urmeaza sa intru in concediu crestere copil as vrea sa stiu va rog daca pt indemnizatie se calculeaza 12 luni sau 24 anterior nasterii copilului ? Eu am lucrate fix 24 de luni.
Va multumesc!
Multumesc!