avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Rei899

Activitate Rei899

Dupa cum stiti traim intr=o tara de hoti..
Posta romana = Hoti

Am un colet venit din China Prin Belgia, numai taxele postale 80 de lei, am numar de tracking care arata ca pe 12 mai la 2:58 dimineata acest colet a intrat in Romania..insa de aici pauza..s-a pierdut prin buzunarele postei romane..
Am fost la posta de 2x, mimozele de la oficiu mi-au spus ca nu pot verifica cici e din china..
Am facut reclamatie la posta romana prin formular online mi-au spus ca imi da raspuns in 3-6 luni..

As vrea sa pot reclama posta romana undeva caci e de domeniul fantasticului furtul aberant de colete.
La protectia consumatorului ma pot adresa sau o sa-mi rada si astia in fata ca mimozele de la posta?
Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat.
in noiembrie 2017 am facut o plangere impotriva unei persoane din trecutul meu pentru hartuieli si amenintari. La sfarsitul lui aprilie (dupa 6 luni wow) am fost chemata sa dau declaratie ca persoana vatamata. Domnul politist mi-a spus ca are 1000 de dosare si n-a avut timp..Cand i-am adus alte probe audio si scrise caci intre timp primisem si alte amenintari domnul politist a spus ca ii ingreunez munca cu atatea probe. Cand mi-a luat declaratii nici nu stia despre ce e vorba in dosar credea ca am facut plangere impotriva fostului sot. Asata ca sa va faceti o idee despre ce e vorba..problema reala acum intervine.
Acum la inceputul lui mari a fost chemat sa declare si agresorul meu..Ce credeti ca i-a spus domnul politist?
--Ce ti-a facut ma HOASCA aia?
-- Stiai ca a mai fost casatorita? Si numai cu tineri.

Nu tu mustrare, nu tu emenda nu tu nimic...In loc sa judece agresorul am fost judecata eu..ca sunt hoasca si am fost casatorita cu barbati mai tineri ca mine..Wow/..
Nu sunt hoasca, am 38 de ani insa nu am fir de rid, merg la sala constant, desi nu are nici o relevanta..Puteam sa am 70 de kg si riduri..tot nu m-i se pare normal ca domnul politist sa ma faca hoasca si sa judece starea civila...
Adica..n-a avut timp 6 luni sa ma cheme sa dau declaratii..putea sa ma omoare agresorul de mii de ori pana acum...dar a avut timp sa-mi sape intrecut si sa vada el cu cine am fost casatorita si sa faca socoteala ce varsta a avut..

Doresc sa-i fac plangere domnului politist pentru discriminare pe criterii de varsta si stare civila.

Problema mea ar fi la probe, in sensul ca am dovada scrisa ca domnul politist m-a facut cum m-a facut insa aceasta proba a fost obtinuta fraudulos, in sensul ca agresorul meu a scis-o pe un site de socializare unei alte potentiale victime (adica mie caci mi-am facut cont fals)
In urma plangerii o sa fiu eu judecata ca am obtinut proba in mod fraudulos sau domnul politist ca m-a facut hoasca, traim in tara nimanui unde victimele sunt puse la zid si agresorii imbratisati si incurajati sa faca victime in continuare asa ca presupun ca eu voi fi judecata.
Buna ziua, Sunt persoana juridica, am pus saptamana trecuta un colet format din 3 saci de 30kg catre o alta firma. Firma de curierat mi-a pierdut unul dintre saci.
Am tot sesizat telefonic firma de curierat m=i s-a spus ca termenul de solutionare este de 90 de zile. Problema este ca nu pot astepta 90 de zile. Destinatarul nu asteapta marfa 90 de zil;e. M-i s-a adus un prejudiciu de 12 mil, exact suma care era scrisa ramburs.
Nu am asigurat marfa, caci curierul mi-a spus exact cuvintele nu se pierde si va costa mai mult - oricum aici e cuvantul meu impotriva cuvantului lui si probabil nu are nici o relevanta.

Doresc sa fac o reclamatie in acest caz insa la opc ca persoana juridica nu am nici un drept sa ma adresez, intrebarea mea este unde ma pot adresa? Va multumesc
Din pacate ma tem ca ma asteapta aceeasi soarta..cu justitia noastra,,
Iar cand iti faci dreptate singur tocmai atunci se respecta legea..pentru ca la noi trebuie sa se intample ceva foarte grav sa se faca ceva..
Dar aici intram in alte probleme care nu fac obiectul forumului.
Multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri.
Am presupu ca se incadreaza la santaj...
Darea in vileag a unei fapte compromiţătoare pentru persoana ameninţată, care a rezultat cu un divort la ce infractiune s-ar califica mai corect?
Din punct de vedere legal nu este nici o infractiune ca a contactat familia sotului respectiv sora trimitandu-i poze cu mine incriminatoare, nici infractiune ca s-a intalnit cu sotul prezentandu-i cu lux de amanunte detalii din relatia extraconjugala?

Am dovezi cu hartuirea si amenintarea, prin sms si inregistrare telefonica, si marturia fostului sot ca m-a dat in vileag.
Buna ziua,
Am avut o aventura extra-conjugala care s-a terminat acum 2 luni. Persoana in cauza a continuat sa ma hartuiasca tot acest timp prin sms-uri, printre care si sms-uri de amenintare ca ar fi facut rost de numarul sotului meu. Acum o saptamana insa l-a contactat pe sotul meu pe facebook sa ma dea in vileag, avand parola acestuia am sters si blocat, Apoi a contactat=o pe sora acestuia trimitandu-i poze compromitatoare cu mine..Intr-un final s-a intalnit cu sotul meu si m-a dat in vileag. Acum 3 zile sotul meu a depus cererea de divort in urma dezvaluirii acestor fapte. Persoana in cauza nu s-a oprit aici, ci m-a amenintat in continuare ca imi cauta rudele pe facebook si vine acsa la tatal meu sa-i arate poze compromitatoare si un filmulet compromitator pe care spune ca il are cu mine..Astazi nu am mai suportat situatia si m-am dus la Parchet si am depus plangere penala impotriva lui..

Intrebarea mea este, va scapa doar cu o amenda caci daca cu atat ma poate ajuta legea, acest lucru il va inrai si mai tare si mai bine imi retrag plangerea. Nu stiu ce sa mai fac sa se termine cosmarul asta..