avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate mirela74

Activitate mirela74

buna ziua!
cum as putea inregistra in contabilitate refuzul la plata a unor facturi emise catre un client ,in conditiile in care marfa nu s-a mai recuperat , am intocmit fact de retur .ce implicatii fiscale sunt dpdv al tva si impozit pe profit.
multumesc!




buna seara,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila pentru urmatoarea problema: o societate primeste spre vanzare in baza unui proces verbal de la sectia de politie marfuri confiscate din piata de legume. ulterior, adica peste 2-3 saptamani primeste fact fiscala de la anaf si in baza facturii merg la trezorerie si fac plata furnizorului (in speta anaf).
cum ar trebui sa procedez? sa consider marfa intrata in gestiune ca o marfa primita pe aviz si ulterior soseste factura?
multumesc! #-o,:sorry:
buna ziua,
o societate de transpot marfuri intern ce documente intocmeste in afara de factura fiscala?

multumesc
buna ziua!
as vrea un sfat ...se pot acorda tichete cadou intre firme (sc....srl)pentru buna colaborare ? daca da, care este regimul fiscal?
Răspuns la discuția Agentie de turism
mulrumesc !pentru raspuns ,este clar ceea ce-mi spuneti dvs. dar ma leg de art.152 cu 1 alin (7) unde spune :

"Agenţia de turism poate opta şi pentru aplicarea regimului normal de taxă pentru operaţiunile prevăzute la alin. (2), cu următoarele excepţii, pentru care este obligatorie taxarea în regim special:
a) când călătorul este o persoană fizică;
b) în situaţia în care serviciile de călătorie cuprind şi componente pentru care locul operaţiunii se consideră ca fiind în afara României"

cum interpretati acest paragraf?
buna seara!
am o intrebare, un turoperator ,persoana juridica din Romania inregistrata in scopuri de tva , poate sa emita facturi de cazare si masa cu tva -ul evidentiat pe factura catre o persoana juridica din Romania ? si daca da , poate sa factureze cu tva 9% si 24%?
va rog mult ,am nevoie de parere avizata !
multumesc !
buna ziua!
venituri totale an 2009 276139.16
chelt.totale an 2009 242536.59

impozit pe profit creat in balanta pana la 30.09.2009 4632 .00lei
chelt nedeductibile an 2009 2085.17 lei

precizez ca impozitul minim pentru anul 2009 era de 6500 pe an

impozit pe profit an 2009 astfel:

trim. 1 1310 lei, declarat 1310
trim 2 1697 lei , declarat 1697 , forfetarul era de 1083 lei
trim 3 1268 lei declarat 1625 forfetar si inregistrat in balanta tot 1625

care este impozitul pentru trim 4 an 2009???