avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate Edy 1960

Activitate Edy 1960

Răspuns la discuția Vecina ranchiunoasa
Multumesc mult !! Si eu m-am gandit ca mai bine astept sa se calmeze , mai ales ca cei care au venit sa verifice reclamatiile ei si-au dat seama de realitate .
Mi-am rugat vecina sa-si toaleteze marul care sta cu crengile pe acoperisul meu , imi deranjeaza tiglele si imi infunda jgheaburile cu frunze . Pentru ca nu a vrut , am reclamat-o la primarie . Politistul comunitar s-a tinut de capul ei vreo doua luni . Pana la urma si-a chemat baiatul si a taiat cateva crengi de ochii lumii . De atunci se tin numai de reclamatii intrucat considera ca i-am facut de rusine . Cum as putea sa-i potolesc ? Multumesc !
Discuție Ajutor de somaj
Un muncitor angajat cu contract pe perioada nedeterminata isi da demisia dupa 12 luni de activitate .Daca se angajeaza pe perioada determinata poate obtine ajutorul de somaj la expirare ? Care ar fi perioda minima pe care ar trebui sa o efectueze pentru a avea dreptul la somaj ?
Cum se procedeaza in cazul in care exista 6 mostenitori la 2 ha de padure si unii dintre acestia nu vor sa-si plateasca impozitul anual si nici nu vor sa mearga la notar pentru impartirea proprietatii ? Multumesc
In perioada 1 ianuarie 2013 - 30 iulie 2014 angajatorul a acordat persoanelor cu functii de conducere spor sistematic pentru lucrul peste program, conform contractului colectiv de munca. In urma controlului curtii de conturi, s-a constatat ca angajatorul nu a intocmit documentele legale de acordare a sporului si a dispus recuperarea acestuia. Drept urmare, angajatorul a trimis scrisori persoanelor in cauza prin care le cere restituirea sumelor respective. Considerati ca angajatul care a primit acest spor conform contractului colectiv de munca trebuie sa restituie aceste sume? Va multumesc!