avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate pufulete1988

Activitate pufulete1988

Buna ziua, va prezint urmatoarea problema : casa in care locuiesc a apartinut strabunicului meu si a sotiei sale, in urma morti a celor doi sa dezbatut o sucesiune ramanad mostenitori bunicul meu si cele doua surori care sunt plecate de 50 de ani din casa. Dealungul timpului bunicul a incercat sa le convinga sa ii semneze pentru casa dar acestea au refuzat.Intre timp bunicul a decedat si noi am aflat ca terenul pe care sa construit casa apartine Primarei desi avem o chitanta prin care strabunicul a cumparat o parte din teren de la un vecin si cealalta parte este mostenire de familie din generatie in generatie, nu am situt ca prin Ordinul Prefectului din 92 deveneam proprietari ai terenului.Intrebarea mea este urmatoarea: Daca putem prin actiunea de uzucapiune de 30 de ani sa chem in judecata primaria si cele doua surori si sa cer ca acestia sa fie decazuti din drepturi?
Mentionez ca se afla in viata bunica si cele 2 fete, iar noi locuim in acesta casa de 50 de ani timp in care am platit impozitul pe casa, utilitati si am avut grija de imobil.