avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Simo89

Activitate Simo89

Buna ziua,
Cei de la banca nu recunosc ca a fost greseala lor..nu isi asuma..asa cum noi nu avem nimic scris decat o informare cum trebuia sa fie creditul, aceasta fiind un fel de simulare. Ei au la mana faptul ca ne-a dat sa semnam inaintea contractului un precontract sau cum se numeste cu creditul gresit..iar noi avem vina ca nu am citit ce scria am mers pe incredere ..adica nici nu visam ca poate exista alt credit la ipotecar.
Am anulat la notar contractul..cei de la banca spunand ca neaparat trebuie reluate toate actele si implicit promisiunea cu avans nu a mai fost valabila ..ceea ce zic ei ca e neaparat nevoie de ea notariala.

-Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să postați un nou mesaj. Mulțumesc-
Multumesc,
Ce vreau sa va spun este ca da intradevar nu sunt date financiare in contractul de vanzare cumparare..problema fiind faptul ca s-a semnat acesta. Pentru modificarea creditului de catre cei de la banca ni s-a spus ca trebuie toate actele refacute tinand cont ca este vorba de alt credit...Pentru creditul anterior ce s-a gresit noi am facut promisiunea cu avansul de 15% la banca..nefiind redactat de notar ( nu a fost necesar ne-a indrumat d-na da la banca).
In situatia de fata la contractul de credit care va fi refacut este necesara promisiunea cu avansul sa fie facuta la notar..insa acest lucru nu a fost posibil deoarece contractul fiind semnat cu o zi inainte promisiunea isi pierde valoare..sunt 2 lucruri ce se contrazic.
Urmatoarea zi am fost nevoiti sa mergem din nou la notar sa anulam contractul facand declaratii.
Precizez faptul ca acel contract nu a fost dus la cartea funciara, in ziua semnarii..a doua zi s-a si anulat. Acum intrebarea mea este vi de pare normal sa platesc taxele notariale de 2 ori? Ca bineinteles asta va urma.
Multumesc!
Multumesc de raspuns..nu stiu in ce masura considerati a fi o eroare materiala..noi am fost trimisi de catre banca prima data pentru semnarea contractului de vanzare cumparare. Ulterior am mers la banca unde avand contractul de credit in fata am observat ca era alta optiune pentru plata acestuia nu ce am ales noi. Am optat pentru credit ipotecar cu robor la 3 luni +valoarea procentuala de 2.25 iar in contract era altceva adica robor la 6 luni + val. de 2,6..Observand acest lucru nu am mai semnat contractul la banca insa cel de la notar a ramas semnat..ma repet fiind indrumati de cei de la banca sa semnam la notar inainte. Este clar ca a fost ceva premediat in ideea in care vorbim de un credit si se aplica altul insa nu avem dovada decat verbal, mai ales ca noi am semnat ceva hartii cu tipul ala de credit..semnand intr-un mod rapid..gen "aici"..totul fugitiv in ideea de a ramane la valorile mai mari.. Ma intereseaza faptul daca in privinta notarului se putea face ceva tinand cont ca am platit contractul acesta dupa o zi fiind anulat si sa trebuiasca platit ulterior pe cand se va modifica creditul precum credeam ca va fi facut de la inceput.
Va multumesc!

Buna seara, as avea nevoie sa imi spuneti va rog in cazul in care semnez un contract de vanzare cumparare pentru un imobil iar ulterior se merge la banca acolo sesizandu-se o greseala in contractul de credit, acest nefiind semnat adica s-a renuntat la semnarea lui pana se va remedia problema, se poate anula contractul de vanzare si sa se restituie suma platita? Mentionez faptul ca, contractul nu a fost inregistrat, depus la cartea funciara. Va multumesc