avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Dr.DanielRogojan

Activitate Dr.DanielRogojan

Buna ziua. Pot face un contract de comodat pentru un imobil pe un anume interval orar? Cu un orar saptamanal stabilit in contract?
Buna ziua. Am achizitionat (prin credit ipotecar) un apartament la parterul unui bloc pentru a deschide acolo un cabinet stomatologic. Am sediul social acolo( am semnaturile vecinilor directi si a asociatiei) iar apartamentul este in curs de renovare.
Problema este ca am fost informat de colegiul medicilor dentisti ca:
“Dragi colegi,
In conformitate cu Ordinul 994/2018 pentru modificarea si completarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei,aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii nr. 119/2014 –publicat in M.Of. nr. 720/21.08.2018
Va informam ca incepand cu data de 21 august 2018 cabinetele de medicina dentara amplasate in cladiri de locuit sau in cladiri in care se desfasoara si alte activitati se avizeaza numai cu respectarea urmatoarelor conditii:
-Sa asigure intrare si circuite separate fata de locatarii din imobilul respectiv
-Sa asigure schimbarea destinatiei spatiului, conform activitatii desfasurate”

Sa inteleg ca sunt obligat sa sparg un perete si sa fac intrare separata in apartament? Ce presupune asta? Cui trebuie sa cer acordul? Vecinilor? Asociatiei? Primariei? Bancii?!
Dupa ce sparg zidul, trebuie sa pun o scara/platforma pe aleea din fata blocului. Am voie? Am nevoie de acordul primariei?
Multumesc frumos de ajutor. O zi buna.
Buna ziua. Am nevoie de ajutor:
Sotia urmeaza sa nasca in august 2018. Ea are minim pe economie cu o vechime de 4 ani. Eu am lucrat pana la 31.12.2017. In intervalul 1.01.2018 - august 2018 ( nastere copil) nu o sa am nici un venit.
Intrebare: pot aplica eu pentru indemnizatie crestere copil? Legea spune 12 luni in ultimele 24 luni.
Multumesc frumos.