avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Nanashi

Activitate Nanashi

Multumesc pentru raspunsul oferit. Probabil ca nu am formulat destul de clar intrebarea mea, asa ca am sa mai incerc o data.Am devenit sustinator al bunicii pentru caminul de batrani deoarece isi dorea sa mearga si nimeni altcineva din familie nu a vrut sa-si asume aceasta responsabilitate. Actul de vanzare cumaprare nu contine clauze aditionale celei de uzufruct viager. Am mentionat si azilul doar pentru ca nu stiam daca are vreo importanta sau nu in aceasta situatie. Am inteles ca poate fi atacat, dar as dori sa stiu ce masuri de prevenire/combatere pot fi luate. Spre exemplu, daca ar trebui sa modificam ceva la acest contract, sa intocmim un alt tip de act etc. Mentionez ca bunica a obtinut recent un certificat medico-legal psihiatric, pentru a nu avea probleme pe viitor in caz ca sunt necesare modificari sau un alt contract.
Buna ziua.
In 2006 am facut un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager. Contractul este intre mine si bunica mea, si se mentioneaza ca bunica a primit suma de 100 000 lei. La data intocmirii contractului, eu eram inca minora, asa ca am fost reprezentata de mama (prin procura de la primare).
Dupa 10 ani, bunica si-a facut dosar pentru azil. Copii bunicii nu au fost de acord cu asta, dar la insistentele bunicii am acceptat eu sustinerea la azil. Contractul s-a incheiat intre mine si azil ca sustinator al bunicii.
Ma intereseaza daca dupa moartea bunicii poate cineva sa anuleze acest contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager.
Daca da, va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc.