avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate lolipop

Activitate lolipop

Răspuns la discuția Uzufruct viager....evacuare
Contractul de vanzare-cumparare s-a facut dupa extrasul de catre funciara, acolo scrie doar o camera plus dependinte. S-a facut si intabularea, tot asa. Avem si un avocat, dar avocatul nu-mi da raspunsuri, doar ma reprezinta. A lui a fost is ideea, ca partea cladirii, care nu este pa schita, nu a fost vandut. Este posibil asa ceva ?
Noi oricum am cerut evacuarea, din casa existenta pe schita.
Răspuns la discuția Uzufruct viager....evacuare
Buna ziua !
Am revenit.
Pariniti mei, au inceput procesul de evacuare, impotriva fratelui meu, doar ca merge destul de incet. Acum a intervenit o alta problema. In realitate, casa este compusa, din 2 apartamente , lipite una de alta, fara perete comun, cu intrare separata, dar in contract figureaza doar casa cu o camera plus dependinte. Fratele meu a declarat la judecatorie, ca el a construit o parte, din aceste cladiri, dupa ce a cumparat casa. Adica vrea sa spuna, ca este al lui un apartament intreg, care nu figureaza in contract. El, bineinteles ca nu are vreun act doveditor pentru acest lucru. Cere doar pararea unui expert. Eu am scos o adeverinta de la primarie, din care rezulta, ca se plateste impozit pentru toata suprafata cladirii, dinaintea contractului facut. Am reusit sa fac rost, si de o schita a cladirii in original, din care rezulta, ca s-a facut o extindere de 15 mp, peste casa veche de 45 mp. Extinderea s-a facut in 1985, iar contractul intre parinti si fratele meu s-a facut in 1997. Pe schita se vede, ca suprafata construita este de 60 mp, dar din adeverinta de la primarie, reiese, ca se plateste impozit pentru 81 mp, din 1985. Cei 21 mp in plus, se considera constructie ilegala, desi se plateste impozit pe ea ? Se poate dovedi, ca aceea parte nu era obiectivul contractului ?
Stim ca, cei 21 mp s-au construit fara acte, pe vremea aceea, dar sunt declarate la primarie, la impozite. Se mai poate ca, la extindere, parintii mei au construit mai mult peste 81 mp. Daca cumva, in realitate, cladirea are mai mult de 81 mp, cine este proprietarul surplusului, (peste 81 mp, pentru care nu exista niciun act, dar exista din 1985) parintii mei, sau fratele meu ?
Multumesc mult, pentru ajutor.
Răspuns la discuția nu avem copii, cine mosteneste ?
Eu nu am loc de munca, sunt gospodina, deci toata averea noastra, este doar meritul sotului meu. S-ar putea sa am o boala incurabila, iar parintii mei, impreuna cu fratii mei (3), nu prea se inteleg cu sotul meu. As vrea sa fiu sigura, ca dupa moartea mea, sotul meu sa nu aiba de suferit de pe urma acestei casnicii. Divortul este exclus, deoarece ne iubim foarte mult si ne respectam reciproc. Daca fac testamentul, in favoarea sotului meu, el poate scapa de ceilalti mostenitori ? Multumesc.
Discuție Politica bancii
Buna ziua !
As avea nevoie de ajutor.
In urma cu 2 ani, sotia mea a scos un credit de la banca, pentru cumpararea unei locuinte, unde sunt si eu codebitor. Anul trecut am divortat. Eu locuiesc in apartament, eu platesc ratele bancare. Azi m-au sunat de la banca, deoarece sotia mea (fosta), a mai scos un credit, pe card bancar, care nu a fost restituit, iar dupa politica bancii, cele doua credite, vor fi acumulate si va afecta apartamentul, care este ipotecat. Ma ajuta cineva, ce legatura am eu cu acel credit pe card ? Multumesc.
Buna ziua, sunt casatorita, dar nu avem copii. In cazul in care eu mor, sau sotul meu, cine va mosteni averea noastra ? E bine sa ne facem testament, reciproc, eu si sotul meu ? Multumesc anticipat, pentru raspuns.
Buna ziua !
Este vremea florilor de tei. Intrebarea mea este, daca pot culege florile teilor de pe marginea strazilor, deoarece vecinul meu a pus stapanire pa toti teii, deoarece este in fata casei sale si ma ameninta cu tribunalul.
Multumesc frumos pentru raspuns !
Buna ziua !
Am un prieten, care are in custodie un copil de 6 ani, din prima casatorie. De 2 ani traieste in a doua casatorie si nu are alti copii cu noua sotie. Pana acum au crescut copilul impreuna, dar acum sotia vrea sa divorteze.
Intrebarea este, daca sotia prietenului meu poate sa ceara custodia copilului sau sa-i fie tutore. Ei locuiesc in chirie, iar mama naturala a copilului a renuntat la drepturile parintesti.
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Hartuire ?
Buna ziua ! Am o problema. De cateva zile, cineva imi deschide diferite conturi pe pagini web si se foloseste de datele mele personale, pentru diferite anunturi matrimoniale. Anunturile includ is pozele mele personale. Dupa aceea, m-i le trimite pe adresa mea e-mail, sa vad ce mi-a facut. Va rog sa ma ajutati ce pot sa fac ? La cine sa fac reclamatie ? Pe cine sa dau in judecata ? Multumesc.
Buna Ziua !

Parintii mei si fratele meu, au incheiat un contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager, si traiesc impreuna in aceeasi casa. Contractul, nefiind cu clauza de intretinere, fratele meu se simte stapan pe situatie, si face ce vrea in casa, adica absolut nimic, ba chiar el este cel intretinut. Parintii mei au hotarat, sa puna capat acestui lucru, si sa-l evacueze pe fratele meu, spunand ca doar ei au dreptul sa locuiasca in casa pana la moarte. Apoi doresc sa anuleze si contractul facut intre ei, si sa lase casa mostenire la unul dintre noi, adica la cel care o sa-i intretina la batranete.
Au dreptul sa-evacueze pe fratele meu, desi el este proprietarul ?
In caz de nevoie, eu ma pot muta inapoi in casa fara acordul fratelui meu ?
Parintii mei pot anula cumva contractul acela, facut in graba si fara cap ?
Ce trebuie sa fac eu, dupa moartea parintilor ca sa obtin si eu ceva mostenire ?

Multumesc frumos.