avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta20018

Activitate Nicoleta20018

Sa inteleg ca din punctul dumneavoastra de vedere nu conteaza ce culoare era semaforul? mentionez ca si eu am trecut pe verde,cum spuneti de exemplu, trec pe verde si dintr-o data in dreapta ta semaforul se face verde si intra unu in tine.Ambi ati trecut pe verde! cine e de vina? prioritate de dreapta? daca tot facem exercitii de logica."Punct"
Multumesc frumos pentru raspuns, dar eu vreau sa stiu daca am vre-o sansa sa castig daca contest PV?
Buna ziua!
As dori sa incep cu ce sa intamplat.
Intr-o intersectie semaforizata eram primul la semafor, sa facut verde am plecat vreo 2 metri in fata, am observat salvarea din partea dreapta cu luminile si girofarele aprinse, am oprit sa dau prioritate (3 secunde) dupa mi-am continuat directia de mers (drept) si am observat ca sa facut verde in partea dreapta a intersectiei pt masinile ce veneau din dreapta mea(mentionez ca eram pe liniile de tramvai) dar nu oprita mergeam doar incet. in partea dreapta sunt 3 benzi(banda 3 care te obliga sa faci stanga banda 2 era pt mers inainte si prima banda mers inainte si dreapta) de pe banda 2 mia facut semn conducatorul auto sa trec(metionez ca mai era o masina in spatele lui) am trecut si de pe prima banda am fost izbita in plin (masinile ambele dauna totala plus victime eu cu prietena mea ce era in dreapta).Limita de viteza de unde venea cel care ma lovit era de 70 km/h. Politia ia dat drept de cauza lui, pt ca nu i-am acordat prioritate, dar mi se pare putin ciudat ca nu stiu cum se aplica legea in situatiile astea, pt ca eu semaforul din spate nu il mai puteam vedea si preciz ca sa facut extrem de repede verde pt ca am plecat de la semafor prima maxim 5 secunde au trecut pana ce a trecut salvarea si mi-am continuat drumul iar ei deja aveau verde cand eram la jumatatea intersectiei pe liniile de tramvai.