avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate CACC

Activitate CACC

Salut, am facut comanda de gheata carbonita care se evapora in 3-4 zile daca nu e utilizata Trebuia sa ajunga vineri insa cei de la delivery chiar daca aveau produsul in depozit nu au luat cutia pentru predare. Coletul trebuia sa ajunga pana la 12, desigur fiind la munca aveam alte treburi si pe la 16:00 am sunat agentia sa vad statusul comenzii, au zis ca mi o pot livra luni iar ca observatiile expeditorului (A se livra pana la 12:00) nu se iau in considerare si reprezinta un serviciu separat, problema e ca pana luni se evapora tot, intr un final nu puteam sa plec nici la depozit. pentru a sa ridica cutia din depozit trebuie sa am 2a livrari eronate. Deci ma gandesc sa sun expeditorul si sa ii explic ca delivery ul a fost un fail iar luni voi primi vapori in loc de gheata, ma intreaba de ce nu am sunat pana la 12:20 si imi zice de orase in lista neagra si adauga ca ma pune si pe mine in lista neagra si ca va trebui sa platesc despagubiri si ca voi fi contactat de dept. juridic.

Poate face asa ceva? Adica nici nu am primit cutia, nu am ales firma de delivery si sigur nu sunt manager acolo sa verific daca toti lucreaza cum ar trebui, pana in final asta ar trebui sa o faca expeditorul, sa se asigure ca ceea ce a trimis isi ajunge destinatia cand ar trebui, nu sa aiba grija altcineva. Iar luni primeam vapori in loc de gheata, nici macar cantitatea platita.
Buna, am avut abonament vodafone si nefiind din Romania nu m-am folosit de abonament pe timp de 3 luni am dorit sa suspendez dar nu mi se permitea sa fac asta din cauza ca nu am folosit destul de mult timp abonamentul ca sa pot sa suspendez pe o perioada de 3 luni cat nu as fi folosit cartela sim , Dupa ce am revenit, pe linga 50 lei/luna ( total de 150 lei acumulati ) a fost pusa inca suma de ~170 pentru dezactivarea cartelei si trebuia sa platesc ~320 lei pentru a continua. Ca student evident ca nu am avut acei bani sa ii dau + inca 50 pentru luna prezenta ca sa refolosesc cartela sim. Am spus ca nu pot sa achit si am intrebat daca sunt consecinte daca nu voi achita. Am fost anuntat ca nu va fi nimic infara de faptul ca nu voi putea avea abonament la oricare alta retea. Acum insa am primit scrisoare ca sa returnez acesti bani.