avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate D@n@@@

Activitate D@n@@@

Discuție ??
Va mulțumesc mult pentru răspuns. din păcate tatăl meu nu a strâns nimic in viață pana la 47 de ani (cand a decedat)totuși la primărie cand am fost sa vorbim despre această situație ni sa spus ca tatăl meu figurand doar cu un singur părinte pe certificatul de naștere avem tot dreptul la moștenirea bunici si o putem revendica chiar dacă aceasta este in viață.acum chiar nu mai știu ce sa înțeleg dar dacă sunteți avocat/a bănuiesc ca știți mai bine legile .......
Nu știu cum sa încep. ....tatăl meu a murit acum 7 ani, bunica(mama lui) inca trăiește are 93 de ani, tatăl meu in certificatul de naștere la tată are liniuța el mai are o sora aceasta fiind recunoscuta de tata. Noi suntem 3 frati care am dori sa ne luam fiecare partea lui (mama a fost cununata legal 23 de ani cu tata )intrebarea mea: dacă bunica inca trăiește ce drept de moștenire avem noi copii după moartea tatălui in condițiile in care bunica mea nu a făcut succesiune sau vreun act dupa moartea strabunicii aceasta fiind moștenire de familie, ce drept am eu la moștenire după tatăl meu? Si cum as putea intra in posesia părții mele de moștenire si cum am putea sa o împărțim ? Cu respect aștept un răspuns