avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate Dorin1988

Activitate Dorin1988

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri, daca se poate.

1. Doamna de la asociatie imi spune ca am consumuri prea mici pt un apt 2 cam, 1 persoana si locuire efectiva 18-20 zile/luna, respectiv 0,8 mc la baie si 0,6 mc la bucatarie, Se gateste rar, iar cel mai mare consumator o reprezinta dusurile si masina de spalat. Dansa sustine ca poate cere verificarea metrologica, pe cheltuiala mea proprie. Este adevarat?
2. Mentionez ca detin locuinta de 1 an de zile, la achizitie nu mi-a venit ideea sa solicit vanzatorului certificatul metrologic, dar din ce am observat, cand se consuma apa, apometrul inregistreaza, si cand nu, nu. Deci, mi se pare ca functioneaza ok. Aveti idee cat ar costa verificarea celor 2 apometre?
3. Sunt obligat sa efectuez verificarea metrologica cu firma cu care lucreaza asociatia?
4. Daca as dori sa le schimb, ca sa evit timpul pierdut cu asteptarea si verificarea, pot contracta o firma autorizata sa faca aceasta interventie?
Din ce am inteles, cand se schimba apometrele, se anunta asociatia pentru a comunica indexul vechi? Sau am nevoie de vreo aprobare de la ei?
Tot doamna de la asociatie imi spune ca de ce ma chinui sa scriu consumul cu zecimale, ca asa fac toti, rotunjesc la 1 sau 2 mc si ca din cauza mea, se imparte la toti ceilalti locatari diferenta rezultata din indexurile declarate si consumul inregistrat de contorul din subsol.
Dar ideea e sa declar cat consum, nu peste, ca sa iasa la numar, sa nu mai fie nemultumiti locatarii.
Multumesc anticipat.
Dorin