avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate 91Florin

Activitate 91Florin

Buna ziua,

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu un accident.


Am 26 de ani, iar luna trecuta, seara pe la 22:30 eram la volan si am lovit doi pietoni pe trecere.

Desi nu aveam viteza decat maxim 50-60km/h unul din pietoni a fost ranit grav,

iar celalalt a avut cateva fracturi.

Circulam pe banda doi, pe banda unu fiind un autobuz care circula incet. Am trecut pe langa autobuz si din fata acestuia mi-au iesit pietonii in fata, eu nemaiavand ce sa fac.


Problema a fost ca nu i-am vazut decat in ultima fractiune de secunda

pentru ca era noapte, erau imbracati in haine inchise la culoare, am fost orbit din fata de faruri de pe contrasens si nu am avut vizibilitate de autobuz sa ii vad cand s-au angajat in traversare de pe trotuar.


Pe tronsonul respectiv de drum exista un parapet de beton intre sensurile de mers, nu foarte inalt, care nu mi-a permis sa intru pe contrasens ca sa evit coliziunea.

De asemenea, in zona respectiva se intampla cel putin cate un accident pe luna si acest fapt este mediatizat des de presa locala.


Am pus frana cat am putut, insa cumva nu apucasem sa fac asta din timp cum nu i-am vazut.

Sincer la cat m-am gandit cum s-a intamplat nu prea imi mai amintesc cu exactitate ce s-a intamplat, am constiinta foarte incarcata.

Nu exista urme de franare pe carosabil, am oprit la aproximativ 10 metri de trecere deoarece nu am realizat pe moment ce s-a intamplat si nu am avut nicio reactie.


Unul din pietoni, cel in stare grava, a fost internat si a stat in coma indusa timp de o luna, dupa care din cauza complicatiilor a decedat recent.

Celalalt a fost externat dupa aproximativ doua saptamani.

Eu nu am luat legatura cu victimele pentru ca imi era prea groaza de ce s-a intamplat, a fost un soc destul de mare, fiind primul si singurul eveniment de acest gen la care am luat parte.


Mentionez ca aveam asigurare, carnet de conducere din 2011, nu bausem alcool, nu aveam viteza mare si nu am fugit de la locul faptei.

Am inteles ca pentru omor din culpa se da inchisoare de la 2 la 5 ani, insa avand in vedere numarul de factori care au contibuit la producerea accidentului ma gandeam daca totusi se poate sa primesc pedeapsa cu suspendare.


As dori sa imi spuneti daca ati putea la ce sa ma astept, daca am sanse la o pedeapsa cu suspendare pentru ca daca as fi inchis as avea foarte multe de pierdut.
Nu ma intereseaza eventuala pierdere a carnetului, ci doar sa evit pedeapsa cu inchisoarea cu executare.

Va multumesc