avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate GabiBraso

Activitate GabiBraso

5.1. Da, casa este bunul propriu al tatalui meu
5.2. Este casatorit de 40 ani
5.3 Da, el nu este de acord

Problema este ca eu am renovat casa si am bagat destui de multi bani in ea deoarece era casa batraneasca iar acum fratele meu vrea sa vina si sa ia totul "de-a gata".
Stau la aproximativ 200km de parinti iar el sta la vreo 20km si pot sa afirm faptul ca eu i-am vizitat mult mai des decat el.

Referitor la acea afirmatie " Mi se pare absurda aceasta chestie..." recunosc, poate a fost putin prea exagerata deoarece mi-am dat cu parerea inainte sa ma documentez.
Am inteles. Problema este ca mai am 1 frate ce ar putea ataca actul de donatie. Tatal vrea sa imi faca mie actele dar din cate am auzit doar contractul de vanzare-cumparare nu poate fi atacat in instanta de catre el.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si sper sa-mi puteti da o parere.
Tatal meu vrea sa imi faca contract de vanzare-cumparare pe casa (evaluata la aproximativ 70 000 de euro).
Problema este ca notarul mi-a spus faptul ca pentru a putea realiza contractul, eu sunt nevoit sa-i depun tatalui meu aceasta suma de 70k euro in contul lui personal iar mai apoi sa atasez o dovada cu extrasul de cont la dosar.
Mi se pare absurda aceasta chestie pe langa faptul ca nu am de unde sa dispun de acei bani.
Ce este de facut in acest caz?
Am sa trec si pe la alti notari pentru a vedea daca este adevarat dar pana atunci sper ca ma puteti ajuta cu o parere.

Multumesc!