avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Pensionara noua

Activitate Pensionara noua

Impozitul pe venit de 10 % la persoane cu handicap, se acorda din salariu NET sau BRUT ?
Mulțumesc
Pana acum din majoritatea facilitatilor nu s au aplicat.
Sunt persoana cu dizabilitati din 2019 cu o vechime in munca 28 ani, plus 4 ani cu jumatate de norma fiind pensionata cu gr. lll.
Am pus intrebarea la casa de pensii daca ma pot pensiona mai devreme si mi s a raspuns ca NU, ca ar trebui sa am 2 treimi vechime cu handicap. Va rog sa mi comunicati cum sa procedez.


Pensionara noua a scris:

Impozit pe tichete de masa
Sunt pers cu dizabilitati si detin certificat de handicat, pensionata pe caz de boala cu drept de munca 4 ore. De 1 luna ni se da tichete de masa.
La salariu mi s a oprit cei 10 % (din salariu net) reprezentand impozitul tichetelor si ca nu mi se ia in calcul certificatul ptr a fi scutita de impozit.
Este corect cum procedeaza angajatotul ?



Imi poate raspunde cineva la intrebare ?

Pensionara noua a scris:

Tichete și ajutor social 2022
Doresc sa știu de ce nu ma încadrez în categoria persoanelor care pot primi ajutor de la stat atata timp cat se specifica ca ,,Sunt exceptate de la calculul veniturilor, ajutoarele pentru încălzire, indemnizațiile pentru persoanele cu handicap, diverse alte indemnizații sociale și stimulent."
Mentionez ca am o pensie de invaliditate și certificat de handicap.

Impozit pe tichete de masa
Sunt pers cu dizabilitati si detin certificat de handicat, pensionata pe caz de boala cu drept de munca 4 ore. De 1 luna ni se da tichete de masa.
La salariu mi s a oprit cei 10 % reprezentand impozitul tichetelor spunand ca asa trebuie si ca nu mi se ia in calcul certificatul ptr a fi scutita de impozit.
Ce trebuie sa fac in continuare ?

Tichete și ajutor social 2022
Doresc sa știu de ce nu ma încadrez în categoria persoanelor care pot primi ajutor de la stat atata timp cat se specifica ca ,,Sunt exceptate de la calculul veniturilor, ajutoarele pentru încălzire, indemnizațiile pentru persoanele cu handicap, diverse alte indemnizații sociale și stimulent."
Mentionez ca am o pensie de invaliditate și certificat de handicap.
Mulțumesc pentru raspuns
Doar ca angajatorul nu îl intereseaza de Certificatul meu de Handicap, nu vrea sa l ia în calcul.

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Vorbiți cu angajatorul și rugați-l să se informeze mai bine. Pentru dumneavoastră nu trebuie să plătească nimic în plus, vă încadrați la excepții:

OG 16/2022 prevede o serie de excepții pentru această regulă ce a mai fost aplicată între august 2017 și decembrie 2019. Mai exact, cuantumurile majorate de CAS și CASS nu se vor aplica pentru:
- persoane cu dizabilităţi sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;


Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_619...
www.avocatnet.ro/articol_619...

Buna ziua
În legatura cu contractele de munca part time. Eu sunt pensionata medical cu gr III si lucrez cu contract part time și mi a comunicat ca nu poate sa ma mai țina de 1 august dupa noua lege. Mentionez ca sunt pers cu dezabilitati și detin certificat de handicap. Ce pot face în cazul asta, unde mai pot lucra jumatate de norma ca doar atata pot.
1. Ce salariu net trebuie incasat la un brut de 1539 si cu scutire de la plata impozitului pe salariu in baza actului privind drepturile pentru persoane cu handicap.
2. E posibil sa ma dea afara datorita actului detinut in urma handicapului.
3. Este mai greu de calculat, îi impiedica cu ceva sau pur si simplu nu vor sa aplice legea
Răspuns la discuția Calcul salariu
Contabila spune ca a fost depusa D112 si în perioada 2011-2014 numai ca sediu firmei era pe Ilfov.
Eu unde ar trebui sa verific daca au fost depuse.
Multumesc