avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate geneva07

Activitate geneva07

Am doua pensii, de stat si militara. Ambele putin peste 2.000 lei. Cumulate, depasesc 4000, prag pt care se plateste Sanatatea. Am de facut declaratie la Anaf? Pt ca individual nu sunt supuse aplicarii procentului de contrib sanatate. Multumesc
Am decizie pensie anticipata din oct 2021, nepusa in plata. La punere in plata( tot anticipat) se pastreaza modul de calcul? Multumesc
Am pierdut cartea de munca( am copii). A fost declarata in MO, am obținut adeverințe de la locurile de munca. Pt depunere dosar pensionare sunt suficiente adeverințe doveditoare venituri sau trebuie refăcută cartea de munca. Ma refer la o pensionare în iulie 2020 sau ianuarie 2022. Multumesc
Pot monta pe costuri proprii camera supraveghere video( a mașinii în parcare de resedinta, mașina care a fost supusa vandalism ului) pe stâlp Enel? Care ar fi pașii de urmat? Multumesc
Cum se introduce o perioada de 4 ani lucrata in Siguranta Nationala-ofiter activ-.Doar acest timp am lucrat in sistem ca ofiter( pe langa 8 ani ca angajat civil in sistem). Restul activitatii s'a desfasurat in civilie( nu in sistem). Multumesc
Răspuns la discuția Adeverinte de munca pt pensionare
Va multumesc,am sa o fac.
Răspuns la discuția Adeverinte de munca pt pensionare
Chestiunea nelamurita este: cum aflu unde dunt arhivele vechilor angajatori.
Doresc sa obtin adeverinte de vechime in vederea pregatirii dosarului de pensionare. Pentru angajatori desfiintati dupa 1989 ( din tara si din Bucuresti), cum pot sti cui ma adresez? Multumesc
Perioada pregatirii militare in timpul studentiei(cu obtinere de livret militar) confera posibilitatea acumularii de vechime la pensionare la limita de varsta? Am mai adresat intrebarea,nici un raspuns. Chestiunea expusa nu e reglementata prin lege? Multumesc
Am lucrat 13 ani in serv.medical al unor servicii speciale: 8ani jum ca angajat civil si 4 ani jum ca ofiter superior ( am fost activat). Perioada lucrata ca ofiter activ confera vreo posibilitate de reducere a varstei de pensionare?