avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate EfrimovD

Activitate EfrimovD

Executorul este conditionat de creditor pentru ridicarea popririi ?
Răspuns la discuția Actualizare creanta executor
Executorul nu poate face nimic ?
Răspuns la discuția Actualizare creanta executor
În anul 2013 am fost executat silit de banca X pentru suma de 17 250 euro + 8000 lei cheltuieli de judecata. Timp de 4 ani au fost retinuti din poprirea pe salariu aproximativ 10 000 euro dupa care banca X a cesionat la recuperatorul Y-mandatar Z. Surpriza a fost ca dupa 4 ani suma este de 18 000 euro. Am intrebat executorul daca banca X a cerut actualizarea creantei si a spus ca NU.
Daca banca nu a cerut executorului actualizarea creantei, suma putea sa creasca ?
Ce documente sa cer executorului ?
Pot face plangere executorului sau contest executarea ?
Buna ziua,
Daca banca nu a cerut actualizarea creantei (2013-executat silit--2017 cesionat Kruk) într-o executare silita si dupa 4 ani a cesionat creanta la Kruk, eu platesc suma ceruta de Kruk sau cea din hotarârea judecatoreasca ?
Cu toate ca datoria este achitata executorul zice ca cei de la Kruk decid cât sa platesc, Kruk-ul spune ca asa a cumparat datoria si cei de la banca au pus dobanda, nu Kruku-ul.
Ce pot face ?
Multumesc
Răspuns la discuția Executare silita cesionata
Sfatul tau care este ?
Răspuns la discuția Executare silita cesionata
În completarea celor descrise mai sus:
A trecut un an de la cesiune si am mers la executor sa achit restul sumei din executare . Initial executorul a fost cam nepasator si putin agresiv verbal, dar cand am scos codul civil cu ce trebuia sa faca, respectiv actualizarea de creanta la cererea creditorului, a dat înapoi fiind mai comunicativ, oferindu-se chiar sa negocieze cu recuperatorul. Ideea este ca mie mi se pare mai suspect executorul, recuperatorul încearca sa scoata cât mai multi bani, daca merge, merge.
Răspuns la discuția Executare silita cesionata
efrimovcatalin@yahoo.ro
Multumesc
Buna seara,
În anul 2013 am fost executat silit de banca X pentru suma de 17 250 euro + 8000 lei cheltuieli de judecata. Timp de 4 ani au fost retinuti din poprirea pe salariu aproximativ 10 000 euro dupa care banca X a cesionat la recuperatorul Y-mandatar Z. Surpriza a fost ca dupa 4 ani suma este de 18 000 euro. Am intrebat executorul daca banca X a cerut actualizarea creantei si a spus ca NU.
Daca banca nu a cerut executorului actualizarea creantei, suma putea sa creasca ?
Ce documente sa cer executorului ?
Pot face plangere executorului sau contest executarea ?