avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate fanelirina

Activitate fanelirina

daca aveti hotarirea prin care reiese ca aveti incredintarea minorului spre crestere si educare, nu este nevoie de acordul tatalui sa puteti scoate copilul din tara. aveti nevoie de copie dupa hotarire care remine la vama. fara probleme....si eu am fost in aceeasi situatie!!!
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
am vreo sansa intr-un proces de reincredintare de minor???
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
stau si ma gindesc si imi amintesc alte lucruri.....cind a intentan actiune de divort a motivat ca am plecat in spania, nu-mi sustin financiar familia si nu-mi cunoaste domiciliul.
eu am aflat ca sunt divortat cind am primit hotarirea
mentionez ca am firtiile da la posta cu banii trimisi in acea perioada si scrisori trimise de ea pe adresa mea din spania.....
cum vi se pare ca a procedad fata de mine, corect?
in acest fel am pierdut su fata, fiindu-i incredintata ei.
si ea ce-a facut a plecat in spania cu un domn si fata e crescuta de bunica de atitia ani
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
acum fosta mea sotie este tot in spania...fata tot in romania cu bunica....mai nou fosta sotie este insarcinata, fata venit si traieste in concubinaj cu un domn...vazind ca nu se schimba nimic in favoarea fetei mele as dori din nou sa incerc un proces de reincredintare minor.
de asta as dori un avocat specializat in astfel de cazuri care sa-mi spuna exact ce sanse am, nu doar sa-mi ceara sa-i trimit bani!!!
fata acum are 11 ani, deci va fi audiata, nu?
daca da, ce va spune ea nu va fi in favoarea mea pentru ca de cine este mica i s-a spus ca am abandonat-o pentru a creste copiii altuia.
nu am abandonat-o niciodata.... o sun saptaminal, pachete cu cadori si ce-si mai doreste ea si cind merg in concediu merg sa o vad, ca-ci de 2 ani nu mi-o mai lasa nici o zi la mine.
o vezitez la soacre mea si atit.
anul trecut a venit in spania in vacanta timp de 3 luni si nu m-i s-a permis s-o vad, ba chiar mi-a spus ea ce nu vrea sa ma vada....de asta af facut procesul de drept de vizita
ar mai fi multe de povestit dar o las pe alta data
astept intii opiniila ceea ce am scris deja
atentamente stefan
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
am deja unul, dar cred ca-mi cere prea multi bani si nu rezultate.
am deschis proces de drept de vizita si m-i s-a acordat o saptamina din luna august si 4 ore in prima simbata din fiecare luna....nu vi se pare c-am putin?
asta m-a costat 300 euro.
am facut recurs....alti 350 euro.
astept recursul de pe 22 iunie.....sa vedem.
intre timp fosta sotie m-a dat in judecata pentru marire de pensie.....alti 200 euro la avocat!!!
am uitat sa specific....pensia stabilita pina in acest moment este de 50 lei, eu trimitind lunar 100 euro....un copil nu poate fi crescut cu 50 lei, nu credeti?
normal ca ma deranjeaza acest proces, pentru ce l-a deschis?...eu am trimis mai multi bani decit a stabilit legea....
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
as dori un avocat specializat in procese de incredintare minor care sa ma reprezinte. mentionez ca domiciliez in judetul bacau si procesul ar avea loc la judecatoria maoinesti
Răspuns la discuția imi vreau copilul aproape...
avind in vedere ca eu sunt rezident in spania si mama locuieste(ilegal inca) tot in spania, se poate judeca reincredintarea minorului de un tribunal spaniol?
nici nu stiu cum sa incep........
sunt divortat si am o fetita de 8 anisori ramasa in custodia mamei.......
pe scurt.......
locuiesc in spania de aproape 6 ani, sunt recasatorit si mai am un baietel de 2 ani. pina acun totul bine.......
de 2 luni fosta sotie a venit in spania la concubinul dinsei, lasind fetita cu bunicii materni in romania. ce as dori sa stiu???
cum trebuie sa procedez pentru a putea aduce fetita din romania in spania pentru a fi mai aproape de mama si tatal ei.
nu conteaza ca va locui cu mama, important e sa fie aproape de mine.
eu doar vreau sa o aduc in spania fara ca mama ei sa stie..........si apoi sa o las sa locuiasca cu ea........daca va dori asta.